سپتیک یا سپتیک تانک یا مخزن سپتیک در زمان های قدیم بصورت سپتیک سنگی یا سپتیک تانک سنگی اجرا می گردیده است .

در حقیقت سپتیک تانک همانطور که ار نام آن پیداست مخزن یا تانک یا منبعی است که بواسطه طراحی خاص، فاضلاب جامد را درون خود نگه داشته، از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی تبدیل به مایع (پساب) و گاز متان نموده و تحویل چاه جذبی و نه رودخانه و نه آبیاری فضای سبز می نماید .

” نکته مهم 1 : آب خروجی از انواع سپتیک تانک آماده تحت عنوان سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن ، سپتیک تانک فایبرگلاس ، سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و حتی سپتیک تانک بتنی درجا و … صرفا می بایست به چاه فاضلاب (چاه جذبی) هدایت گردد . ”

” نکته مهم 2 : سپتیک تانک فاضلاب در واقع سطل آشغالی است که از پراکنده شدن آشغال های درشت – فاضلاب جامد – در طبیعت جلوگیری می کند. همانطور که سطل آشغال از پراکندگی آشغال های روزانه در محیط اطراف مجتمع ها جلوگیری میکند سپتیک تانک نیز پساب خروجی از آشپزخانه، توالت ها، حمام و … را تا 50% تصفیه می نماید. نتیجتا آب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک پلی اتیلنی و یا سپتیک فایبرگلاس و یا سپتیک بتنی آماده فاقد چربی و جامدات بوده و سوراخ و منافذ چاه فاضلاب را کور نمی نماید . ”

سپتیک تانک : از آنجا که ورود مستقیم فاضلاب خروجی از ادارات، مجتمع های مسکونی و پاساژها یا کارخانجات به آب دریا و رودخانه ها و یا رها ساختن آنها در زمین موجب آلودگی شدید آبهای سطحی و زیرزمینی می گردد لذا حداقل باید فاضلاب را ابتدا بطریقی تصفیه مقدماتی نمود و پس از آن در دریا یا زمینها رها ساخت. که البته بهترین مکان جهت دفع پساب خروجی از سپتیک فاضلاب چاه جذبی می باشد . سپتیک تانک

در ضمن فعلاً در تمام شهرها و یا در تمام نقاط شهر شبکه فاضلاب “اگوی شهری و روستایی” وجود ندارد تا پس از انتقال به تصفیه خانه فاضلاب را تصفیه نمود و از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد. لذا استفاده از سپتیک فاضلاب “مخزن سپتیک فاضلاب” برای حفظ محیط زیست ضروری می باشد.

سپیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب چیست ؟

کامرون (D- Cameron) در سال 1895 میلاد برای اولین بار در انگلستان مخزنی بنام تانک سپتیک ساخت. تانک سپتیک برای تصفیه مقدماتی فاضلاب مناطق مسکونی، مدارس، پارک ها، کمپ‌های تابستانی و هتل ها بکار می رود و بعلت ارزانی و سهولت ساخت مورد توجه زیادی قرار گرفته است .

تانک سپتیک یک انبار زیرزمینی است که برای نگهداری فاضلاب ساخته می شود . سپتیک تانک بصورت منفرد یا دو انباره ساخته می شود .

در سپتیک تانک دو انباره، انبار اول برای ته نشینی، هضم لجن و انبارکردن لجن بکار می رود و انباره دوم سپتیک فاضلاب برای چربی گیرث و کاهش BOD5 و ته نشینی مجدد و جلوگیری از دفع لجن و یا مواد جامد دیگری که از انبار اول رد شده اند مورد استفاده قرار می گیرد .

در تانک سپتیک (سپتیک تانک فاضلاب) لوله های ورودی و خروجی وجود دارد که معمولاً برای جلوگیری از گرفتگی بشکل T ساخته می شوند و در ضمن شاخه بالایی لوله عمل تخلیه نیز صورت می گیرد .

قطر لوله ورودی نباید کمتر از 4 اینچ باشد .

محاسبات سپتیک تانک :

اگر عرض تانک مساوی یا کوچکتر از نیم متر باشد یک لوله ورودی و اگر حدود 2 متر باشد دو لوله ورودی لازم است و تعداد لوله های خروجی نیز چنین است .

در سرتاسر عرض تانک مانعی بفاصله 15 سانتی متر از دیواره تانک نصب می شود . کف سپتیک تانک ساخته شده برای جمعیت های کمتر از 30 نفر مسطح و بدون شیب است ولی برای تانک های بیشتر از 30 نفر سطح قسمت اول سپتیک تانک باید شیبی برابر  نسبت به سطح افق داشته باشد.
در تانک سپتیک مواد جامد ته نشینی شده و مواد روغنی بصورت شناور در می آیند و لجن نیز در ته سپتیک تانک انبار می شود که این لجن ها هم هر دو سال یکبار از کف سپتیک تانک لجن روبی می شوند.

از آنجائیکه هیچگونه اعمالی از قبیل اختلاط، گرم کردن، کنترل PH و غیره در سپتیک تانک انجام نمی گیرد لذا نمی توان از هضم کامل لجن در سپتیک فاضلاب مطمئن بود و “باید آنزیم هایی جهت تسریع هضم فاضلاب به تانک افزوده نشود.”

عمق مؤثر برای تانک سپتیک فاضلاب حداقل 120 سانتی متر است که همان ارتفاع سطح آزاد فاضلاب می باشد. و معمولاً از سطح آزاد فاضلاب تا سقف نیز حدود 30تا40 سانتی متر فاصله در نظر گرفته می شود البته در تانکهای بظرفیت بزرگ که از نظر اقتصادی لازم است عمق مؤثر بیشتری در نظر گرفت ولی از نظر کار سپتیک تانک عمق مؤثر کمتر دارای بهره بهتری است. قسمت ورودی معمولاً حجمش در حدود دو برابر قسمت دیگر است جریان فاضلاب بین دو قسمت یا بوسیله سرریز بوده و یا از بدنه دیوار داخلی بفاصله 30 سانتی متر تا 45 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب سوراخهایی به قطر 10سانتی متر و بفاصله فواصل محور تا محور برابر 30 سانتی متر در نظر می گیرند تا فاضلاب بین دو قسمت جریان داشته باشد.

سپتیک تانک

اینکه بخش اول سپتیک فاضلاب دارای حجم زیادتری نسبه به قسمت دوم سپتیک تانک فاضلاب می باشد، دو دلیل است.

الف) تغییرات شدید فاضلاب را در طول شبانه روز تحمل کند بدین معنی که تا حدودی از نوسانات سطحی فاضلاب جلوگیری کند.

ب) مقدار مواد جامدی که در این قسمت ته نشین می گردند بیشتر بوده لذا حجم بیشتری لازم می باشد.

 

ویژگی های سپتیک تانک باعث کاربرد گسترده آن ها در قسمتهای مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی گردیده است .

عناوینی که امروز سپتیک تانک با آنها مانوس گردیده است عبارتند از : سپتیک تانک فاضلاب آپارتمان مسکونی ، سپتیک تانک فاضلاب ویلا ، سپتیک تانک فاضلاب مجتمع مسکونی ، سپتیک تانک فاضلاب مجتمع اداری ، سپتیک تانک فاضلاب هتل ، سپتیک تانک فاضلاب پاساژ ، سپتیک تانک فاضلاب مجتمع تجاری ، سپتیک تانک فاضلاب کافی شاپ ، سپتیک تانک فاضلاب رستوران ، سپتیک تانک فاضلاب تالار ، سپتیک تانک فاضلاب مجتمع ورزشی ، سپتیک تانک فاضلاب کارخانه ، سپتیک تانک فاضلاب نیروگاه ، سپتیک تانک فاضلاب کمپ کارگری ، سپتیک تانک فاضلاب کارگاه مهندسی و …

از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک عبارت اند از: پیش تصفیه و تصفیه اولیه فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی ، هتل ها و رستوران ها ، مجتمع های تجاری و اداری ،  سختی گیریهای قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست ، حذف ذرات قابل ته نشینی ، چربی و روغنهای موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین متعادل سازی و همچنین استفاده از سپتیک تانک بعنوان لیفت استیشن (ایستگاه پمپاژ فاضلاب) در سیستم های تصفیه فاضلاب .

از نگاهی دیگر دستگاه سپتیک تانک فاضلاب که با نام سپتیک تانک نیز بیان می شود به عنوان یکی از روش های معمول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد . معمولا استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن یا سپتیک تانک پیش ساخته بتنی به علت راندمان پایین تصفیه آن برای حجم های پایین تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد برای حجم های متوسط و بالا از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می گردد .

از مهم ترین مزایای دستگاه سپتیک تانک ( Septic Tank ) یا مخزن سپتیک تانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مناسب بودن جهت تصفیه پس آب واحدهای کوچک بدلیل هزینه پایین ساخت ، نصب و راه اندازی – هزینه پایین نگهداری و تعمیرات – بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال – بدون نیاز به مصرف انرژی – پایین بودن فضای اشغالی به علت مدفون بودن – قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه

نحوه کارکرد سپتیک تانک اینگونه است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های بهداشتی پس از ورود به انباره اول سپتیک تانک به علت کاهش سرعت جریان قسمتی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته نشین می شود و به صورت لجن در کف انباره سپتیک تانک قرار می گیرد بعد با کمک باکتری های بی هوازی که فعال شده اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب می کنند و می توان گفت لجن فاضلاب را هضم نموده و تبدیل به مایع قابل جذب توسط چاه فاضلاب می نمایند .

منبع: https://septic-tank.ir

 

  تانکر سازی رستاک            09121051031

تماس با تانکر سازی رستاک

تانکر سازی رستاک
تهران, جاده ساوه, کیلومتر 6 روبروی صنایع غذایی همدانیان خ سفالگری جنب بن بست آهنگر
تلفن همراه:
09121051031
09391051031
09104700363(تلگرام)
(برادران کردکندی)
برای مشاهده نقشه کلیک کنید
وب سایت:
ایمیل: info(at)rastak-tanker.ir
ایمیل: rastak-tanker(at)gmail.com
ساعت کاری: تانکر سازی رستاک سازنده تانکر هوایی و زمینی
5.0امتیاز از 7 دیدگاه

شبکه های اجتماعی: لینکدین - گوگل پلاس -