1- نصب به صورت دفنی 2- نصب بر روی زمین 3- نصب به صورت هوایی که در هر سه حالت نصب اصول و استانداردهایی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آنها مشکلاتی در زمان نصب و یا بهره برداری پیش آمده و نمی توان از مخزن بهره برداری کامل و صحیحی داشت. از این رو این شرکت در راستای سیاست مشتری مداری و حمایت فنی همه جانبه از مشتریان خود اقدام به تدوین این دستورالعمل نموده تا با رعایت آن در هنگام نصب، احتمال بروز حوادث و مشکلات تا حد امکان یابد. در اینجا به موارد مهمی که باید در نصب مخازن رعایت گردد اشاره شده است .

 

     این دستورالعمل بر پایه استانداردهای جهانی و تجربیات شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی طی سال ها فعالیت در این زمینه و همچنین تجربیات داخلی این شرکت در اجرای پروژه های خود تهیه شده ولی مسلما این دستورالعمل جایگزین استانداردهای نصب مخازن نمی گردد. با توجه به تنوع تولید مخازن پلی اتیلنی شرکت های مختلف و تفاوت در ساختار ویژگی های آنها از این دستورالعمل فقط و فقط در مورد مخازن پلی اتیلنی دوجداره این شرکت استفاده گردد.

 

1- نصب بصورت دفنی

     با توجه به اینکه لوله های فاضلاب معمولاً در عمق زمین قرارداده می شوند لذا به ناچار اغلب سپتیک تانک ها بصورت مدفون در زمین باید نصب گردند. به علاوه گاهی لزوم استفاده از فضاهای در دسترس، نصب مخازن در زیر زمین را اجتناب ناپذیر می کند. به منظور نصب مخازن در زیرزمین (دفنی) لازم است که مراحل مشروحه ذیل به انجام رسد.

 

نحوه خاکبرداری و دپوی خاک برداشت شده

1-1- آماده سازی گود محل نصب مخزن

     از مهمترین مراحل دفن مخازن زیرزمینی آماده سازی گود نصب قبل از قراردادن مخزن در آن است. برای آماده سازی گود نصب رعایت موارد زیر ضروری است و عدم رعایت آنها باعث نشست زمین در زیرمخزن و آسیب دیدن مخزن خواهد شد.

1- ابعاد خاکبرداری محل نصب مخزن باید حداقل از هر طرف 1 متر بیش از ابعاد مخزن باشد.

2-  بهتر است دیواره های گود کمی شیب دار باشد که به هنگام کار کردن درون گود خطری از بابت ریزش خاک به درون گود کارگران را تهدید نکند.

3- خاک های برداشت شده از گود را در فاصله حداقل 5 متری از گود دپو کنید تا اضافه سربار ناشی از آن باعث ریزش گود نگردد.

آماده سازی گود جهت اجرای بتن مگر

4- کف گود را پس از خارج کردن سنگ و اشیای سخت با قطر بیش از 20 میلیمتر کاملاً تراز نمایید. دقت داشته باشید که شیب لازم جهت جریان فاضلاب از مخزن اول به مخزن دوم در زمان ساخت تأمین شده است.

5- کف گود باید عاری از قطعه سنگ ها و اشیای سخت با ابعاد بزرگ باشد. 3- چنانچه خاک محل دارای مقاومت کم یا دستی است، خاک را حداقل تا 95 % به روش آشو اصلاحی متراکم نمایید. 5- کف گود را با استفاده از بتن مگر با عیار حداقل 150 کیلوگرم بر مترمکعب تراز کرده و پوشش دهید.

6- متناسب با مقاومت خاک محل یک لایه بتن مسلح با عیار حداقل 300 کیلوگرم بر مترمکعب به ضخامت حداقل 20-15 سانتیمتر روی بتن مگر اجرا کنید. لازم است که این لایه توسط حداقل یک شبکه آرماتور آجدار مسلح گردد.

7- به مدت حداقل 48 ساعت نسبت به عمل آوری بتن فونداسیون اقدام کرده و در این مدت از انجام بارگذاری و نصب مخزن خودداری نمایید.

 

استفاده از تسمه جهت بلندکردن و جابجایی مخزن

1-2- جابه جایی صحیح مخزن

     مخازن تولیدی این شرکت با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند. لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال مخزن به درون گود و جاسازی آن در گود نیز این موارد رعایت شده تا از بروز هرگونه آسیب به مخزن جلوگیری شود. مهمترین موارد عبارتند از:

1- هنگام بلند کردن مخزن از روی وسیله نقلیه ، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی مخزن استفاده گردد. این جاقلابی ها معمولا در بالاترین نقطه مخزن قرارداشته و فاصله آنها به گونه ایست که هنگام بلندشدن، مخزن بصورت افقی باقی خواهد ماند.

2- در صورت عدم امکان، مشابه تصویر 3 می توان دو سری تسمه محکم را از زیرمخزن عبور داده و به کمک آن مخزن را جابجا نمود. جنس این تسمه ها باید به گونه ای باشد که به بدنه مخزن آسیبی وارد نکند.

3- هنگام برداشتن مخزن از روی وسیله نقلیه و همچنین انتقال آن به درون گود تعادل مخزن بطور کامل حفظ گردیده و کج نشود.

جابجایی مخزن در حالت تراز افقی

4- با توجه به اینکه مخازن تولیدی این شرکت دارای پایه های تعادلی هستند بنابراین قراردادن مخزن روی فونداسیون حتما باید به آرامی صورت پذیرد تا این پایه ها و جوشکاری های آنها آسیب نبیند.

  

1-3- وصل کردن اتصالات مخزن

جاگذاری مخزن در گود

تمام انشعابات ورودی و خروجی مخزن بعد از جایگذاری مخزن در گود وصل می شوند . البته جهت سهولت در فرآیند خاکریزی و متراکم کردن خاک می توان انشعابات را مرحله به مرحله وصل کرد ولی در صورت باز ماندن اتصالات لازم است که از ورود خاک یا دیگر اشیاء خارجی به مخزن جلوگیری شود. حتما باید دقت نمود که روی لوله های انشعابات ، خاک با حجم زیاد یا ناگهانی ریخته نشود. بهتر است در این بخش ها از آجر و بتن جهت ایجاد محفظه و غلاف حفاظتی استفاده گردد که مانع هر گونه فشار اضافی به این نقاط شود.

 

1-4- پر کردن اطراف مخزن

به هنگام پرکردن اطراف مخزن باید موارد ذیل رعایت شود.

1- جهت سهولت در خاکریزی و پرکردن اطراف مخزن و امکان انجام صحیح متراکم سازی، حتما در اطراف مخزن فضایی در حدود 1 متر وجود داشته باشد.

2- برای پرکردن زیر مخزن و اطراف مخزن می توان از مصالح زیر استفاده کرد و در حال اندازه مصالح ریخته شده دور مخزن نباید از 20-15 میلیمتر تجاوز کند. الف) شن و ماسه درشت (Coarse sand or squeegee) ب) شن نخودی (Pea gravel) ج) خرده سنگها (Crushed and screened rock chips) و از مصالح زیر به هیچ وجه نباید استفاده کرد : الف) آسفالت کنده شده از سطح زمین ب) نخاله های ساختمانی ج) خرده سنگ ها با لبه های تیز

3- مصالح مجاز را بصورت دستی وارد گود کنید.

4- مصالح را در لایه های 30 سانتی متری دور مخزن ریخته و هر لایه را تا 95درصد تراکم استاندارد متراکم نمایید. لازم به ذکر است که حتما زیر مخزن هم کامل پر شود و فضای خالی باقی نماند .

5- به هیچ وجه نباید مصالح با استفاده از وسایل مکانیکی از قبیل لودر، بیل مکانیکی و کمپرسی مستقیماً روی مخزن ریخته شود.

شکل شماره چهار تصویر 6: پرکردن اطراف مخزن بصورت دستی

6- پر کردن و تراکم با مصالح گفته شده باید تا ارتفاع 30 سانتی متر بالای تاج مخزن ادامه داشته باشد.

 نصب منهول های پلی اتیلنی دسترسی بر روی مخازن

7- برای پر کردن عمق دفن باقی مانده می توان از خاک مخلوط برداشت شده از محل استفاده کرد.

8- وسایل مکانیکی سنگین از قبیل کامیون، کمپرسی، بیل مکانیکی و لودر به هیچ وجه بر روی محل دفن مخزن حرکت نکنند.

9- چنانچه مخزن در جایی نصب می شود که امکان عبور بار ترافیکی را دارد، لازم است که با نصب دیوارهای حائل و دال سقف از اعمال بار ترافیکی به مخزن جلوگیری شود.

10- اطراف منهول های مخزن تا سطح زمین با مصالح بتنی یا آجرچینی محافظت شوند. همچنین می توان در هنگام سفارش مخزن، ارتفاع منهول مورد نیاز را اعلام کرده تا منهول های پلی اتیلنی بر روی مخزن نصب گردند.

 

 1-5- نصب مخزن در تراز زیر آب زیرزمینی

در صورتی که مخازن در محلی نصب می شوند که تراز آبهای زیر زمینی بالاست لازم است که در هنگام سفارش به این نکته اشاره شده تا پروفیل مناسب جهت مقاومت در برابر فشار آب زیرزمینی برای ساخت مخزن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به هنگام نصب این مخازن نکات ویژه ذیل باید مورد توجه قرارگرفته شود

1- در زمان نصب آب جمع شده در گود بوسیله پمپاژ از گود خارج شده و کف مخزن تا حد امکان خشک باشد.

2- به منظور مقابله با نیروی بالابرنده آب (Uplift)، با نظر و طراحی مهندسین مشاور می توان از وزن فونداسیون مخزن استفاده نمود. بدین منظور لازم است که مخزن به نحو مناسبی به فونداسیون بصورت ثابت بسته شده باشد.

نصب مخزن بصورت سطحی (رو زمینی)

2- نصب به صورت سطحی (رو زمینی)

1- محل استقرار مخزن حتما همانند مراحل آماده سازی کف گود (نصب دفنی) مهیا گردد.

2- اگر لازم است که اطراف مخزن تا ارتفاع مشخصی با مصالحی مانند خاک یا شن پر شود ، باید از مواد گفته شده در قسمت نصب دفنی استفاده شود.

3- موارد مربوط به جابجایی نیز مثل موارد قبل رعایت گردد.

4- بر روی مخزن یک سایبان جهت جلوگیری از تابش شدید آفتاب و افزایش درجه حرارت مخزن نصب شود.

 

3- نصب به صورت هوایی

در نصب هوایی باید فونداسیون اجرا شده چه بتنی و چه فولادی ، توانایی تحمل وزن مخزن پر و تمام بارهای دینامیکی وارده را داشته باشد. تمام موارد گفته شده در بخش های قبل که مربوط به این بخش نیز می شوند در اینجا لازم الاجرا هستند . 

نصب مخازن بصورت هوایی

 

منبع: http://www.zslotus.com

 

  تانکر سازی رستاک            09121051031

تماس با تانکر سازی رستاک

تانکر سازی رستاک
تهران, جاده ساوه, کیلومتر 6 روبروی صنایع غذایی همدانیان خ سفالگری جنب بن بست آهنگر
تلفن همراه:
09121051031
09391051031
09104700363(تلگرام)
(برادران کردکندی)
برای مشاهده نقشه کلیک کنید
وب سایت:
ایمیل: info(at)rastak-tanker.ir
ایمیل: rastak-tanker(at)gmail.com
ساعت کاری: تانکر سازی رستاک سازنده تانکر هوایی و زمینی
5.0امتیاز از 7 دیدگاه

شبکه های اجتماعی: لینکدین - گوگل پلاس -