بدون اینکه در کیفیت این مواد تغییری به وجود آید. برخی بر این باورند که سازنده‌ی سیلو فردی امریکایی به‌نام فرد هاتچ می‌باشد.

به منظور نگه داشتن بهينه سيمان و جلوگيری از هدر رفتن آن، از سيلوی سيمان در تناژهای مختلف استفاده می شود. اهمیت نگهداری سیمان در شرایط مناسب یکی از اولویتهای مهم هر پروژه عمرانی می باشد که آئين كاربرد حفاظت و انبار كردن سيمان در كارگاه ساختمانی بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 2761 می باشد.

 سیلو ها در  سایزهای 30  50 60 80 100 150 200 250 تن ساخته می شود


سيمان در ظروف سربسته و بدون منفذ براي مدت نسبتأ طولانی قابل نگهداری است. نگهداری يا ذخيره سیمان در سیلوهای مناسب تا مدت سه ماه مجاز است ولی مدت زمانی كه در كيسه‏ های سه لايه كاغذی حتی در شرايط مناسب حفظ مي‏شود پس از 4 تا 6 هفته مقدار قابل ملاحظه ای از مقاومت آن كاهش می يابد .

لذا بذل توجه نه تنها بايد در مورد عدم سرايت آب به سیمان صورت گیرد, بلكه از قرار گرفتن آن در معرض هوای نمناك نيز بايد اجتناب شود. انباركردن در پاكتهای پاره و خيس جايز نيست. ذخيره طولاني در هوای نمناك گاهی اوقات موجب كلوخه شدن يا گيرش جزيی يا گيرش ناشی از هوا مي‏شود. 

 

آزمايش عملی برای تشخيص قابل استفاده بودن سيمان خرد كردن كلوخه‏ ها زير فشار انگشتان است, چنانچه كلوخه‏ ها خرد نشود نبايد از آن جهت مصارف سازه ای استفاده كرد.


سیمانی كه دچار گيرش ناشی از هوا شده باشد ممكن است هنوز قابل استفاده باشد ولی محتملا مقداری از مقاومتش را از دست داده است .اينچنين سيمانی را بايد برای مصارف غير سازه‏ ای بكار برد و در غير اينصورت به وسيله آزمايش نمونه‏ های فشاری ميتوان مقاومت آنرا تعيين كرد. دراينگونه موارد افزايش ميزان سیمان مي‏تواند در بالا بردن مقاومت بتن تاثير بگذارد.
از آنجا كه سيمان كم دوام‏ترين و پربهاترين ماده تشكيل دهنده بتن مي‏باشد، اين مطلب بايد مورد نظر قرار گيرد كه دقت در انبار كردن سيمان ارزش كوششی را كه در اين امر مصروف مي‏شود دارا مي‏باشد . انباركردن سیمان در سیلوی سیمان مزايا و منافع قابل توجهی را برای پيمانكار و افراد كارگاهی دربر خواهد داشت. 

سیلوی سیمان را در دو نوع ثابت  ومتحرک می سازند. سیلو  از نظر آببندی باید بسیار  دقیق آب بندی شده باشد تا رطوبت نتواند وارد سیلو شود. ورق سیلو حداقل باید دارای ضخامت 5 میلی متر باشد تا فشار ناشی از انباشته شدن سیمان نتواند باعث پارگی ورق شود. سطح داخلی سیلو از نظر صافی سطح باید درحد کیفیت بالا باشد تا ذرات سیمان به دیواره نچسبد وبه راحتی تخلیه شود. سیلو را میتوان در دو حالت جوشی و پیچی یا همان فلنچی ساخت.

 

مزايای استفاده از سیلوی سیمان


1- ارزانی سیمان فله

سيمان فله ارزانتر است و پيمانكار مجبور به تخليه بار يا وقفه در امر برنامه كارگاه جهت تخليه نخواهد بود.


2 ـ جلوگیری از آسیب به دلیل استفاده از کیسه

نياز به بردن كيسه‏ های سيمان تا محل مخلوط كن نيست. ضايعات ناشی از پاره شدن كيسه‏ ها وجود ندارد.


3 ـ مقاومت سیلو در برابر عوامل جوی

سیلوی سیمان در برابر عوامل جوی نفوذ ناپذيرند و در نتبچه فساد سيمان كاهش مي‏يابد.


4- سهولت در اندازه گیری در هنگام ساخت بنن

استفاده از سیلو اين امكان را مي‏دهد كه از ظرفيت كامل مخلوط كن در ارتباط با طرح مخلوط بتن استفاده شود, در حاليكه انطباق تعداد كيسه های 50 كيلوگرمي سيمان با حجم مخلوط كن دشوار است.


5 ـ تمیزی محیط

شرايط كاری تميزتری بوجود خواهد آمد. به منظور دستيابی به بهترين نتايج، ظرفيت انباركردن در سیلوی سیمان بستگی به موارد زير دارد .
الف ـ حداكثر ميزان مصرف سيمان.
ب - مقدار تحويل, اطمينانی كه به زمان تحويل می توان داشت و مقدار محموله ها.
ج ـ دسترسی به كارگاه ـ شرايط راه وترافيك.

 

سیلوهای نسل جدید توسط رل فرمینگ های مخصوصی ساخته می شوند . مدت زمان مورد نیاز در این روش بسیار کم و هزینه ساخت را به میزان حداقل 40 درصد کاهش می دهد زیرا هم به کارگر کمتری نیاز هست و هم مدت زمان ساخت به میزان حداقل یک سوم کاهش می یابد . همچنین آزمایش های پیچیده و گران قیمتی که در روش سنتی باید انجام شود حذف می گردد چون تمامی مجوز ها و مدارک امنیتی و کیفیتی را دارا می باشد .

 

سفارش ساخت سیلو سیمان و غیره در ظرفیت های مختلف از 20 تن الی 500 تن، جهت ذخیره سیمان، گچ و دیگر موادی که می توان در این سیلوها ذخیره و نگهداری کرد. نوع ورق مصرفی جهت استفاده و ساخت، متناسب با ظرفیت سیلو محاسبه می گردد

 

نحوه ساخت سیلو با روش جدید رل فرمینگ

 

در این روش بسته به نوع دستگاه ورق هایی با ضخامت مختلف (بسته به تعداد ایستگاه های دستگاه ) وارد دستگاه رل فرمینگ سیلو سازی می شوند ، سپس این دستگاه ورق ها را شکل داده و بیرون میدهد ، در مرحله بعد ورقهای خروجی توسط دستگاه سیمر seamer به هم دوخته می شوند. در نتیجه سازه خیلی محکم بصورت یکپارچه ساخته می شود . مزیت این نوع سیلو این است که هم به جوشکاری نیاز ندارد و هم ورقها هنگام نصب پاره نمی شوند . همچنین هزینه و زمان ساخت را بسیار بسیار پایین می آورند . این نوع سیلو ها برای نگهداری هر نوع محصولی مناسب هستند البته بدون اعمال فشار . مناسب برای نگهداری غلات - قیر - روغن - مایعات - آرد - سیمان و ... می باشند .

 

روش رول فرمینگ در ساخت سیلوهای سیمان استفاده می شود

روش رول فرمینگ در ساخت سیلوهای سیمان استفاده می شود

 

انبار كردن سيمان فله‌اي در سیلو

نکاتی که در نگهداری سیمان فله در سیلو می بایست مورد توجه قرار گیرند

 

 1- سطح داخلي سيلو بايد كاملاً صاف باشد تا تخليه ذرات سيمان به راحتي انجام گردد. شيب قسمت مخروطي سيلو بايد حداقل 50 درجه باشد. به مرور زمان ذرات سيمان به ديواره اطراف سيلو مي‌چسبد كه بهتر است هر چند وقت يكبار با فشار ملايم باد، سيلو را پاك و تميز كرد. چنانچه قسمت پايين سيلو مسطح و يا چهار طرف آن صاف باشد، سيمان بصورت مخلوط و يكنواخت خارج نمي شود.

2- سيمان فله را بايد در سيلوهاي فلزي استاندارد انبار كرد. لازم است از انبار كردن سيمان فله‌اي در انبارهاي غير استاندارد و ساخته شده با مصالح بنايي خودداري نمود.

3-انتهاي قيف بايد حدود  5/1  متر از زمين فاصله داشته باشد و قطر آن حدود 20 سانتيمتر باشد.

4- ارتفاع كل سيلو از سطح زمين بايد به 15 متر محدود شود تا بتوان با وسايل موجود آن را پر نمود و فشار وارده بر سيمان‌هاي زيرين افزايش نيابد.

5- در بالاي سيلو بايد يك هواكش كلاهك دار تعبيه شود تا هواي سيلو در هنگام بارگيري تخليه گردد.

6- حداقل ضخامت ورق فولادي سيلو در پايين 5 ميليمتر بوده و مي‌توان بتدريج آن را در بالا به 3 ميليمتر  كاهش داد.

7- براي كنترل ارتفاع سيمان و هواكش، سيلو بايد داراي نردبان فلزي باشد.

8- توصيه مي‌شود سيستم هوادهي براي ايجاد تلاطم در توده تحتاني سيمان جهت جلوگيري از كلوخه شدن زود هنگام آن به كار گرفته شود.

9- سيمان‌هاي مختلف و حتي سيمان‌هايي كه از يك نوع هستند و از دو كارخانه مختلف تهيه شده‌اند، نبايد در يك سيلو نگهداري شوند و براي هر نوع سيمان بايد سيلوي مجزا درنظر گرفته شود.

10- توصيه مي‌شود از انباشتن سيمان‌هاي داغ در سيلو خودداري شود، زيرا باعث كاهش كيفيت آن مي‌گردد.

11- در كارگاه‌هايي كه امكان استفاده از سيلوهاي فلزي وجود ندارد، در صورت رعايت كليه موارد فني و اجرايي مي‌توان از سيلوهاي ديگر استفاده نمود. در اين گونه موارد توجه به نكات زير الزامي است :

  • ارتفاع كف سيلو بايد از تراز زمين‌هاي مجاور خود بيشتر باشد، تا آب به داخل سيلو وارد نشود.
  • كليه سطوح داخلي سيلو بايد در مقابل نفوذ رطوبت عايق گردد.
  • سيلو بايد به گونه‌اي ساخته شود كه امكان باقي مانده سيمان در گوشه و يا زواياي آن وجود نداشته باشد.
  • دريچه‌هاي ورودي و خروجي سيمان بايد به گونه‌اي طراحي شوند، كه هنگام برداشت سيمان، هميشه ابتدا سيمان‌هاي قديمي‌تر خارج گردند.  
  • در قسمت فوقاني سيلو بايد يك دريچه كوچك محافظت شده براي خروج رطوبت و عدم تعريق تعبيه گردد.

منبع: http://iranpakhshco.com

 

  تانکر سازی رستاک            09121051031

تماس با تانکر سازی رستاک

تانکر سازی رستاک
تهران, جاده ساوه, کیلومتر 6 روبروی صنایع غذایی همدانیان خ سفالگری جنب بن بست آهنگر
تلفن همراه:
09121051031
09391051031
09104700363(تلگرام)
(برادران کردکندی)
برای مشاهده نقشه کلیک کنید
وب سایت:
ایمیل: info(at)rastak-tanker.ir
ایمیل: rastak-tanker(at)gmail.com
ساعت کاری: تانکر سازی رستاک سازنده تانکر هوایی و زمینی
5.0امتیاز از 7 دیدگاه

شبکه های اجتماعی: لینکدین - گوگل پلاس -