معمولا یک شیر سرویس نیز روی کمپرسور نصب می شود و وجود این شیرها به سرویس کار اجازه می دهد که در صورت لزوم مخزن و کندانسور را جداگانه از سیستم جدا کند.
مخازن مایع معمولا استوانه شکل هستند و در دو نوع افقی و قائم ساخته و نصب می شود

مخزن ذخيرة مايع وظيفة جمع آوري مايع حاصل از تقطير مبرد در كندانسور  و يا جذب مايع ناشي از نوسانات بار در تأسيسات برودتي را بر عهده دارد. ميزان مبرد موجود در داخل اواپراتور و كندانسور با تغييرات بار سيستم تغيير مي كند. در تمام سيستم هائي كه از شيرهاي انبساطي دستي، اتوماتيك ترموستاتيكي شيرهاي شناور فشار كم استفاده مي كننديك مخزن ذخيره مايع لازم خواهد بود .

در تأسيساتی كه به كندانسورهاي آبي مجهز هستند، كندانسور به صورت مخزن ذخيره مايع عمل مي نمايد. و نيازي به مخزن ذخيرة مايع نخواهد بود. همچنين در كندانسورهاي هوائي كه در آنها مدارهاي مادون سردكن مايع ويژه اي تعبيه شده است، نياز به مخزن ذخيره مايع مرتفع خودهد بود. مخزن ذخيرة مايع علاوه بر استهلاك نوسانات در تغذيه مبرد، كندانسور را از مبرد مايع خالي كرده و از افزايش سطح مايع در كندانسور و كاهش سطح مؤثر آن جلوگيري مي كند و مخزن ذخيرة مايع به عنوان مخزن تخليه فشار براي مبرد مايع نيز عمل مي كند.

رسيورها كلاً بر دو نوع مي باشند: 1) رسيورهاي ميان گذر 2) رسيورهاي موج گير

رسيورها از نظر كاربرد بر چهار دسته تقسيم مي شوند كه عبارتند از:

الف) رسيور خطي RL – از اين گونه از رسيورها براي جمع كردن مايع تقطير شده از كندانسور و ذخيره آن براي كار مداوم سيستم و هدايت مايع به شير انبساط بكار مي روند و محل قرار گرفتن آنها زير كندانسور است.

ب) رسيور جرياني اين نوع رسيورها در سيستم هاي آمونياكي بزرگ با جريان اجباري (پمپي) سيال به اواپراتور مورد استفاده قرار مي گيرد و در مدار فشار پايين قرار مي گيرد و به عنوان مخزني است كه پمپ آمونياكي را تغذيه مي كند پمپ آمونياكي مايع را با فشار به اواپراتورها مي فرستد اين نوع رسيورها افقي و عمودي هستند. نوع افقي آنها مانند رسيورهاي خطي هستند و لوله هواگير است و با مايع گير و زير آن مونتاژ مي شود ولي عمودي آن بدون مايع گيري مورد استفاده قرار مي گيرد.

ج) رسيورهاي تخليه اي (برفك زدائي): براي تخلية وسايل سردكننده در موقع برفك زدائي آنها با گاز گرم مورد استفاده قرار مي گيرد و ممكن است به صورت افقي و عمودي ساخته شود.

د) رسيور حفاظتي: اين نوع رسيور در سيستم هاي طبيعي (natural) مورد استفاده قرار مي گيرد و زير مايع گير نصب مي گردد و در شرايطي كه بار كمپرسور زياد مي شود و در نتيجه مقداري سيال مايع اواپراتور باقي مي ماند كه بايد تخليه شده و در اين رسيور جمع مي گردد. 

شيرهاي مخزن رسيور براي اتصال مستقيم به مخزن طراحي مي شونددر صورتي كه براي نصب بر روي مخزن طراحي شده باشند بايستي طول لوله آن به حدي باشد كه بتوانند مبرد مايع را از تنه مخزن بيرون بكشد در بعضي از اين شيرها محل هائي براي اتصال يك شير تخليه فشار يا در پوش قابل ذوب تعبيه مي كنند.

منبع: http://landiranco.com

 

تماس با تانکر سازی رستاک

تانکر سازی رستاک
تهران, جاده ساوه, کیلومتر 6 روبروی صنایع غذایی همدانیان خ سفالگری جنب بن بست آهنگر
تلفن همراه:
09121051031
09391051031
09104700363(تلگرام)
(برادران کردکندی)
برای مشاهده نقشه کلیک کنید
وب سایت:
ایمیل: info(at)rastak-tanker.ir
ایمیل: rastak-tanker(at)gmail.com
ساعت کاری: تانکر سازی رستاک سازنده تانکر هوایی و زمینی
5.0امتیاز از 7 دیدگاه

شبکه های اجتماعی: لینکدین - گوگل پلاس -