چرا آب بندی مخازن بتنی اهمیت دارد؟

از آنجایی که طول عمر سازه‌های بتنی بسیار اهمیت دارد، باید به روش‌های حفاظت مخازن بتنی و آب بندی مخازن بتنی توجه ویژه ای داشت.
برای حفاطت از مخزن بتنی یا به عبارت دیگر آب بندی مخازن بتنی می توان به روش های متعدد عمل کرد.
1- آب بندی سازه‌ها در حین ساخت یا همان آب بندی اولیه نوعی پیشگیری محسوب میشود. بر اساس نوع سازه، ابعاد آن می‌تواند با افزودنی‌های بتنی برای آب بندی استفاده کرد. همچنین آب بندی درزهای اجرایی نیز مطرح است در این خصوص می توان از واتر استاپ های بتونی استفاده کرد.

2- آب بندی ثانویه بدین معناست که هر چند رعایت نکات اجرایی در ساخت مخازن بتنی صورت می‌گیرد اما گاهی سیستم به طور کامل آب بندی نمی‌شود، در این صورت از حفاطت ثانویه بتن که روشی دیگر برای آب بندی مخازن بتنی می‌باشد استفاده می‌شود. در این روش عوامل متعددی که تاثیر گذار در پوشش آب بندی هستند را باید مدنظر داشت. برای مثال سیستم‌هایی که در چند مرحله باید اجرا شود فرصت زمانی اجرا و بهره برداری متفاوتی دارند که حائز اهمیت است. میزان فشار و دبی آب در کیفیت نهایی محصول، جهت مثبت و منفی بودن آب و انتخاب پوشش مناسب که دارای مقاومت فشاری و کششی بالایی باشد باید مد نظر قرار گیرد. مقاومت شیمیایی سازه در برابر ترکیبات داخلی مخازن، مقاومت اسیدی بالا در برخی سیستم ها، دما و شرایط رطوبت سازه، مقاومت در برابر اشعه یو وی، مدول الاستیسیته اهمیت دارد.

انواع مواد مصرفی در آب بندی مخازن بتنی

انواع مواد به کار رفته برای حفاظت از بتن و آب بندی آن می‌توان به پوشش پلیمری از جمله پلی یورتان‌ها و اپوکسی ها اشاره کرد. همچنین غشاهای پلی اتیلن و پی وی سی در این زمینه به کار می‌رود.
بتن‌های پلیمری از پلیمریزاسیون مونومرها بدست می آید. این مواد در واقع نقش بایندر را بر عهده دارند. بتن‌های مذکور به دلیل پیوند قوی و تقویت استیل و استحکام بالایی که دارند حائز اهمیت است.

تزریق رزین های پلیمری جهت برطرف کردن کامل ترک و آب بندی مخازن بتنی با رزین‌های اپوکسی از طریق تزریق تحت فشار انجام می گیرد. در صورتی که ترک‌ها بسیار مشهود باشد از پکر تزریق می‌توان استفاده کرد. این عملیات تزریق باید از کمترین ارتفاع به سمت بالا صورت گیرد.
رزین‌های مایع مورد استفاده برای آب بندی می‌تواند ترموست‌ها، رزین‌های اصلاح شده، مونومرهای متاکریلاتی باشند. رزین‌های ترموست مانند پلی استرهای غیر اشباع، رزین اپوکسی‌ ها، فوران‌ها، رزین وینیل استر، پلی یورتان‌ها، فنول‌ها هستند. رزین اصلاح شده نیز اپوکسی‌ها و پلی یورتان‌ها می‌باشد. 
در نتیجه استفاده از دانش پلیمری و رزین‌ها در آب بندی مخازن بتنی از اهم این مبحث می‌باشد. که با شرایط متفاوت مخازن که پیشتر توضیح داده شد باید انتخاب مناسبی جهت آب بندی آن‌ها صورت گیرد.

منبع: http://www.irpolymer.com

 

تماس با تانکر سازی رستاک

تانکر سازی رستاک
تهران, جاده ساوه, کیلومتر 6 روبروی صنایع غذایی همدانیان خ سفالگری جنب بن بست آهنگر
تلفن همراه:
09121051031
09391051031
09104700363(تلگرام)
(برادران کردکندی)
برای مشاهده نقشه کلیک کنید
وب سایت:
ایمیل: info(at)rastak-tanker.ir
ایمیل: rastak-tanker(at)gmail.com
ساعت کاری: تانکر سازی رستاک سازنده تانکر هوایی و زمینی
5.0امتیاز از 7 دیدگاه

شبکه های اجتماعی: لینکدین - گوگل پلاس -