6 فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن

6 فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن مخزن پلی اتیلن در مقابل مخزن پلی پروپیلن: کدام گزینه بهتر است؟

پلاستیک‌های پلیمری به دلیل خاصیت مانعی که دارند برای انواع بسته‌بندی‌ها ایده‌آل هستند، زیرا به تازه نگه‌داشتن محصولات، جلوگیری از آلودگی و افزایش عمر مفید کمک می‌کنند. در صنایع مختلف برای نگهداری و حمل‌ونقل مایعات و ترکیبات مختلف شیمیایی، از تانکر یا مخزن پلی اتیلن (PE) و مخزن پلی پروپیلن (PP) استفاده می‌شود. خواص منحصربه‌فرد این مواد، آن‌ها را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌کند. مشابه پلی اتیلن، پلی پروپیلن که به‌عنوان پلی پروپن نیز شناخته می‌شود، نوعی پلاستیک است. تفاوت بین این دو پلاستیک یا پلیمر این واقعیت را آشکار می‌کند که پلی پروپیلن را می‌توان قالب‌گیری کرد و در دمایی خاص شکل‌پذیر نمود. این همان ویژگی منحصربه‌فردی است که آن را از پلی اتیلن متمایز می‌کند و فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن را ایجاد می‌کند.

در این مقاله به مقایسه و فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن و کاربردهای رایج مخزن پلی اتیلن در مقابل پلی پروپیلن خواهیم پرداخت. با درک مزایا و معایب هر ماده، می‌توانید هنگام انتخاب مخزن برای کاربرد خود، آگاهانه تصمیم بگیرید. اگر برای هر چیزی از ذخیره آب و مواد شیمیایی گرفته تا نگهداری کالاهای کشاورزی یا صنعتی به مخزن نیاز دارید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید انتخابی مناسب انجام دهید.

تفاوت بین مخزن پلی پروپیلن و مخزن پلی اتیلن

1. ساختار شیمیایی

پلی اتیلن و پلی پروپیلن هر دو پلیمر هستند، به این معنی که آن‌ها مولکول‌های بزرگی هستند که از مونومرهای تکرارشونده تشکیل شده‌اند. پلی اتیلن پلیمری است که از مونومر اتیلن (C2H4) مشتق شده است. هنگامی‌که این ماده پلیمریزه می‌شود، اتیلن مشتق شده از گاز طبیعی یا نفت، زنجیره‌های بلندی از پلی اتیلن را تشکیل می‌دهد. واحد تکراری پلی اتیلن -CH2-CH2- است که نشان می‌دهد هر واحد مونومر، دارای دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن است. از طرف دیگر، پلی پروپیلن، پلیمری است که از مونومر پروپیلن (C3H6) تولید می‌شود که به همین ترتیب از گاز طبیعی یا نفت به دست می‌آید. پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است. هنگامی‌که پروپیلن پلیمریزه می‌شود، زنجیره‌های پلی پروپیلن با واحدهای تکراری -CH(CH3)- تولید می‌کند. این نشان می‌دهد که هر واحد مونومر در پلیمر از سه اتم کربن، شش اتم هیدروژن و یک گروه متیل (CH3) متصل به یکی از اتم‌های کربن تشکیل شده است. تفاوت در ساختار شیمیایی، یکی از عوامل ایجاد تفاوت مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن است.

در مقایسه مخزن پلی اتیلن در مقابل پلی پروپیلن، توجه به این نکته مهم است که پلی اتیلن دارای طول زنجیره کوتاه‌تر و بدون انشعاب است، درحالی‌که پلی پروپیلن دارای طول زنجیره بلندتری است و دارای انشعاب در ساختار شیمیایی خود است.

2. استحکام و دوام

در مقایسه بین پلی پروپیلن و پلی اتیلن، به دلیل طول زنجیره و انشعاب زیاد، پلی پروپیلن استحکام و مقاومت بیشتری در برابر ضربه ایجاد می‌کند. مخازن پلی پروپیلن به دلیل انعطاف‌پذیری، استحکام کششی و مقاومت در برابر ترک‌ها و آسیب ضربه معروف هستند. علاوه بر این، آن‌ها در برابر ترکیبات متعدد شیمیایی مقاوم هستند و می‌توانند دمای بالاتری را نسبت به ظروف پلی اتیلن تحمل کنند. این ویژگی‌ها مخزن پلی پروپیلن را برای انتقال و ذخیره مواد شیمیایی و مواد تهاجمی از جمله اسیدها، بازها و حلال‌ها ایده‌آل می‌کند.

بااین‌حال، مخزن پلی اتیلن ضعیف‌تر از مخزن پلی پروپیلن است و در شرایط تنش یا ضربه شدید، مستعد ترک خوردن هستند.

انتخاب مخزن پلی اتیلن در مقابل پلی پروپیلن به کاربرد و مشخصات خاص بستگی دارد. اگر مخزن باید سطوح بالایی از فشار یا ضربه را تحمل کند، یا اگر از آن برای ذخیره ترکیبات خورنده استفاده می‌شود، مخزن پلی پروپیلن می‌تواند بهترین گزینه باشد.

3. هزینه

هنگام مقایسه هزینه‌های پلی اتیلن در مقابل پلی پروپیلن برای یک کاربرد خاص، در نظر گرفتن الزامات و ویژگی‌های خاص محصول ضروری است. به‌طورکلی، مخزن پلی اتیلن ارزان‌تر از مخزن پلی پروپیلن است. این به این دلیل است که تولید پلی اتیلن ساده‌تر و ارزان‌تر از پلی پروپیلن است. علاوه بر این، پلی اتیلن بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دسترس است؛ بنابراین خرید آن اغلب ارزان‌تر است. هزینه این مواد اولیه می‌تواند بر قیمت تمام‌شده محصول تأثیر بگذارد، زیرا پلی اتیلن به دلیل کاهش هزینه اتیلن در مقایسه با پروپیلن، مقرون‌به‌صرفه‌تر از پلی پروپیلن است.

فرآیند تولید پلی اتیلن در مقایسه با مخازن پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از پلی پروپیلن است. پلی اتیلن را می‌توان از طریق فرآیند پلیمریزاسیون فشار بالا یا کم‌فشار تولید کرد که هم ساده و هم مفید است؛ بنابراین تفاوت در قیمت، دومین فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن است.

4. نقطه ذوب

چهارمین فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن در نقطه ذوب این دو پلیمر است. اگر نیاز به مقاومت در برابر دماهای شدید وجود دارد، پلی پروپیلن ممکن است بهترین گزینه باشد.
پلی پروپیلن دارای نقطه ذوب بالاتری نسبت به پلی اتیلن است و بسته به نوع پلی پروپیلن بین 130 تا 171 درجه سانتی‌گراد (266 درجه فارنهایت و 340 درجه فارنهایت) است. این به دلیل ساختار مولکول‌های پلیمر است که نسبت به پلی اتیلن متراکم‌تر هستند. برخلاف پلی پروپیلن، پلی اتیلن نقطه ذوب پایین‌تری دارد و بین 105 درجه سانتی‌گراد تا 137 درجه سانتی‌گراد (221 درجه فارنهایت و 279 درجه فارنهایت) متغیر است. پلی اتیلن به دلیل ساختار زنجیره پلیمری ضعیف‌تر، نقطه ذوب پایین‌تری نسبت به پلی پروپیلن دارد که آن را قادر می‌سازد در دماهای پایین‌تر حل شود.

5. مقاومت در برابر اشعه UV

پنجمین مورد در فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن، مقاومت در برابر UV است. پلی اتیلن مقاومت بیشتری در برابر اشعه یو وی از خود نشان می‌دهد. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه ظروف پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراءبنفش بسیار مقاوم هستند، اما اگر برای مدت طولانی در معرض نور شدید خورشید قرار گیرند، به‌مرورزمان خراب می‌شوند. اشعه ماوراءبنفش می‌تواند باعث شکننده شدن پلی اتیلن و در نتیجه شکستگی و نشت مخزن شود.

ظروف پلی اتیلن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر اشعه ماوراءبنفش دارند اغلب در مصارف فضای باز استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، برخی از مخازن پلی اتیلن با تثبیت‌کننده‌های UV تولید می‌شوند که مقاومت در برابر اشعه ماوراءبنفش را بیشتر بهبود می‌بخشد. این تثبیت‌کننده‌ها به‌عنوان مانعی بین مولکول‌های پلی اتیلن و اشعه ماوراءبنفش عمل می‌کنند و از تخریب مواد جلوگیری می‌کنند و طول عمر مخزن را افزایش می‌دهند.

6. فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن: کاربردهای رایج

با توجه به اینکه مواد پلی پروپیلن و پلی اتیلن خواص متفاوتی دارند، کاربردهای آن‌ها نیز متفاوت است. مخازن پلی پروپیلن و پلی اتیلن به دلیل خواص و ویژگی‌های متمایز خود، هر دو گزینه‌های محبوبی برای نگهداری و حمل مایعات و ترکیبات در صنایع مختلف هستند. مخازن پلی پروپیلن و پلی اتیلن هر دو دارای مزایا و معایب متمایز هستند که آن‌ها را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌کند. هنگام انتخاب مخزن برای یک کاربرد خاص، باید قابلیت اطمینان شیمیایی، مقاومت در برابر دما و استحکام را در نظر گرفت.

بیایید نگاهی به فهرستی از کاربردهایی بیندازیم که در آن، مخازن پلی پروپیلن را به پلی اتیلن ترجیح می‌دهیم و یا برعکس.

نگهداری مواد شیمیایی

مخازن پلی پروپیلن به دلیل مقاومت استثنایی آن در برابر طیف متنوعی از مواد شیمیایی، اسیدها و قلیاها، گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در ذخیره‌سازی مواد شیمیایی هستند. ذخیره‌سازی مواد شیمیایی مانند اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک و هیدروکسید سدیم از کاربردهای معمول این مخازن است.

آبکاری

مخازن پلی پروپیلن یک انتخاب معمولی برای استفاده در کاربردهای آبکاری به‌منظور ذخیره و انتقال بسیاری از مواد شیمیایی مختلف موردنیاز برای فرآیندها هستند. آن‌ها تحت تأثیر اسیدها، قلیاها یا هر یک از مواد شیمیایی دیگری که در فرآیند آبکاری استفاده می‌شوند، قرار نمی‌گیرند.

تولید مواد دارویی

مخازن پلی پروپیلن در اختلاط، ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی و محلول‌ها در طول فرآیندهای تولید دارو استفاده می‌شود. به دلیل مقاومت آن‌ها در برابر اکثر ترکیبات دارویی و همچنین توانایی آن‌ها در تحمل دماهای بالا، این مخازن برای استفاده در روش‌هایی که دستگاه‌های پزشکی را استریل می‌کنند مناسب هستند.

تصفیه آب

مخازن پلی پروپیلن یک انتخاب معمولی برای استفاده در تأسیسات تصفیه آب است، هم برای نگهداری آب و هم برای پردازش آن پس از فیلتر شدن. آن‌ها تحت تأثیر کلر یا هیچ‌یک از مواد شیمیایی دیگری که در فرآیند تصفیه آب به کار می‌روند، قرار نمی‌گیرند.

تولید نیمه‌هادی‌ها

از مخازن پلی پروپیلن به‌منظور ذخیره و انتقال بسیاری از مواد شیمیایی موردنیاز برای فرآیند تولید استفاده می‌شود. این مخازن مقاومت فوق‌العاده بالایی در برابر مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک دارند که هر دو اغلب در تولید نیمه‌هادی‌ها استفاده می‌شوند.

ذخیره‌سازی در کشاورزی

مخزن پلی اتیلن اغلب در صنعت کشاورزی به‌منظور ذخیره آب، کود و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود. به دلیل مقاومت آن‌ها در برابر اشعه ماوراءبنفش و توانایی آن در تحمل شرایط آب و هوایی سخت، این مخزن برای استفاده در فضای باز مناسب هستند.

تولید مواد غذایی و نوشیدنی

بخش مواد غذایی و آشامیدنی از مخازن پلی اتیلن به‌منظور نگهداری و حمل‌ونقل طیف گسترده‌ای از کالاها و مواد، استفاده گسترده‌ای می‌کند. آن‌ها غیر سمی هستند و در برابر اکثر مواد شیمیایی مورداستفاده در صنایع غذایی مقاوم هستند. این نیز یک مورد دیگر از فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن است.

آبزی پروری

مخازن ساخته‌شده از پلی اتیلن اغلب در آبزی پروری به‌منظور نگهداری ماهی و سایر موجودات آبزی و همچنین حمل‌ونقل آن‌ها استفاده می‌شود. به دلیل مقاومت آن‌ها در برابر اشعه ماوراءبنفش و توانایی آن‌ها در تحمل شرایط آب و هوایی سخت، آن‌ها برای استفاده در فضای باز مناسب هستند.

صنعت پتروشیمی

در بخش پتروشیمی، مخازن پلی اتیلن به‌منظور ذخیره‌سازی طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی و فرآورده‌های نفتی و همچنین برای حمل‌ونقل آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها تحت تأثیر اکثریت قریب به اتفاق مواد شیمیایی مشتق شده از نفت نیستند و می‌توانند شرایط آب و هوایی شدید را تحمل کنند.

سخن پایانی در باب تفاوت مخزن پلی اتیلن و پلی پروپیلن

هنگام انتخاب مخزن مناسب برای یک کاربرد خاص، داشتن آگاهی کامل از فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن ضروری است. مخازن ساخته‌شده از پلی پروپیلن به دلیل مقاومت بالاتر در برابر مواد شیمیایی و تحمل دمای بالا موردتوجه قرار می‌گیرند. در نتیجه، این مخازن برای ذخیره و حمل‌ونقل مواد شیمیایی خطرناک که به‌طور ویژه تهاجمی شناخته می‌شوند، عالی هستند. از سوی دیگر، مخازن پلی اتیلن به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن، دوام و مقاومت خود به‌خوبی شناخته شده‌اند. این ویژگی‌ها آن‌ها را برای استفاده در محیط‌های کشاورزی و فضای باز بسیار عالی می‌کند.

در این مقاله فرق بین مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن را شناختید. چه تصمیم به خرید مخزن پلی پروپیلن داشته باشید و چه مخزن پلی اتیلن، ضروری است که یک تولیدکننده قابل‌اعتماد و باتجربه را پیدا کنید تا بتواند مخازن با کیفیت بالا را به شما ارائه دهد که مطابق با ترجیحات، نیازها و مشخصات خاص شما باشد. تانکر سازی رستاک با بیش از 40 سال سابقه در صنعت ساخت تانکر، آماده ارائه انواع خدمات تانکر سازی به شما مشتریان گرامی است. پیش از سفارش تانکر و مخزن موردنیاز خود می‌توانید مشاوره رایگان نیز دریافت کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سجادی
  1402/12/09 23:42

  سلام.
  مقایسه خوب و کاملی بود!
  کاربردی و عالی بود. ممنون

  پاسخ
  • زهرا سادات حسینی
   1402/12/10 08:34

   با سلام.
   جناب سجادی عزیز، خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up