تانکر آب پلاستیکی چیست؟ معرفی جامع 18 مخزن آب پلاستیکی مختلف

مخزن آب پلاستیکی چیست؟

تانکر آب پلاستیکی که یکی از انواع تانکرهاست، یک ظرف با ظرفیت بسیار زیاد است که برای ذخیره آب برای مصارف خانگی، کشاورزی، آبیاری و تولید صنعتی طراحی شده است. انواع مختلفی از مخازن آب وجود دارد که برای رفع نیازها و کاربردهای خاص تولید می‌شوند. اصطلاح مخزن آب پلاستیکی یک توصیف کلی از مجموعه‌ای از مخازن پلاستیکی است که برای ذخیره آب استفاده می‌شود. انواع پلاستیک‌های مورد استفاده برای تولید مخازن آب پلاستیکی از نظر شیمیایی برای این منظور طراحی شده و مطابق با استانداردهای تعیین‌شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) است. از بین بسیاری از انواع پلاستیک برای ساخت مخزن آب پلاستیکی، پلی پروپیلن و پلی اتیلن رایج‌ترین هستند. مخزن پلی اتیلن در حقیقت مواد نو بوده و برای آب شرب استفاده می‌شود.

تانکر آب پلاستیکی

هنگام انتخاب یک تانکر آب پلاستیکی، ضروری است که انتخاب را بر اساس نحوه استفاده از مخزن انجام دهید؛ زیرا هر یک از مواد پلاستیکی مختلف، برای استفاده در نوع خاصی از تانکر آب، ایده‌آل هستند. سخت‌ترین محدودیت‌ها و استانداردها در مورد مخازن آب پلاستیکی مربوط به مخازنی است که برای ذخیره آب آشامیدنی یا پخت‌وپز استفاده می‌شود. برای این منظور، تانکرهای آب پلاستیکی باید با مقررات FDA مطابقت داشته باشد.

انواع تانکر آب پلاستیکی از مخازن قابل حمل و قرار دادن در کامیون تا مخازنی که می‌توانند هزاران لیتر آب را در خود جای دهند و دفن شوند، متفاوت است. در اصل، یک مخزن آب پلاستیکی برای هر کاربرد و عملکردی وجود دارد. وجود انواع و اقسام متعدد باعث می‌شود که استفاده از تانکر آب پلاستیکی برای هر منظوری مناسب باشد.

تانکر آب پلاستیکی چگونه ساخته می‌شوند؟

نحوه ساخت تانکر آب پلاستیکی به دو روش انجام می‌شود. روش اول قالب‌گیری چرخشی و روش دوم قالب‌گیری دمشی است. در هر دو این روش‌ها ماده مورد نظر وارد قالب شده و پس از انجام عملیات، با استفاده از روش‌های مختلف، تانکر آب پلاستیکی تولیدشده از قالب آن جدا شده و آماده انتقال به محل مورد نظر است. هرچند که از قالب‌گیری دمشی می‌توان برای ساخت تانکر آب پلاستیکی با ظرفیت بالا استفاده کرد، اما معمولاً این روش برای ساخت بطری‌های نوشابه به کار می‌رود. برای اطلاع بیشتر از نحوه ساخت تانکر آب پلاستیکی می‌توانید به مقاله ساخت تانکر پلاستیکی مراجعه کنید. با در این مقاله نحوه ساخت را به‌طور کامل شرح داده‌ایم.

انواع مخازن آب پلاستیکی

انعطاف‌پذیری پلاستیک آن را برای تولید انواع مخزن آب با اندازه‌ها و شکل‌های متنوع مناسب کرده است. اندازه و الزامات طراحی یک تانکر آب پلاستیکی تعیین می‌کند که آیا مخزن می‌تواند برای مقاصد تجاری، ذخیره آب خانگی، اهداف کشاورزی، آبیاری یا تولید استفاده شود یا خیر. از مخزن آب پلاستیکی می‌توان برای سیستم‌های اسمز معکوس هم استفاده کرد.

در ادامه انواع مخزن آب پلاستیکی را معرفی می‌کنیم.

 1. تانکر آب پلاستیکی دوجداره
 2. مخزن آب پلاستیکی افقی
 3. مخزن آب پلاستیکی عمودی
 4. تانکر آب پلاستیکی آسان رو
 5. مخزن زیر پله
 6. مخزن آب پلاستیکی روباز
 7. مخزن آب پلاستیکی مستطیلی
 8. مخزن آب پلاستیکی بیضی
 9. مخزن پلاستیکی قابل انباشته
 10. مخزن آب زیرزمینی
 11. تانکر آب پلاستیکی دولایه
 12. مخزن آب پلاستیکی سه لایه
 13. مخزن آب پلاستیکی چهار لایه
 14. مخزن آب پلاستیکی هوایی
 15. تانکر آب پلاستیکی ماشینی
 16. مخزن آب پلاستیکی قیفی
 17. مخازن آب باران
 18. مخازن دریایی

تانکر آب پلاستیکی عمودی

موارد استفاده از مخازن آب پلاستیکی

جدای از هدف اصلی آن‌ها برای ذخیره آب، استفاده‌های بی‌پایانی برای مخازن آب پلاستیکی وجود دارد. تنوع گسترده کاربردها به دلیل سازگاری و انعطاف‌پذیری تانکرهای آب پلاستیکی است که می‌توانند برای انجام مجموعه‌ای از عملکردها پیکربندی، شکل‌دهی، طراحی و مهندسی شوند.

عواملی که مخازن پلاستیکی آب را بسیار قابل تنظیم می‌کند، موادی است که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. این مواد می‌توانند برای افزایش استقامت و قابلیت‌های آن‌ها، مخلوط و به‌صورت شیمیایی تغییر داده شوند.

اسمز معکوس

اسمز معکوس یک فرآیند تصفیه آب است که زمان زیادی طول می‌کشد و نیاز به یک مخزن ذخیره برای نگهداری آب پس از تصفیه دارد. مخازن آب پلاستیکی برای این فرآیند ایده‌آل هستند؛ زیرا بادوام، انعطاف‌پذیر و آسان نصب هستند. آن‌ها می‌توانند در هر موقعیتی قرار گیرند تا نیازهای فرآیند را برآورده کنند.

مخزن آب پلاستیکی زیرزمینی

مخزن آب پلاستیکی زیرزمینی یک مخزن برای ذخیره سازی ایمن آب آشامیدنی در زیرزمین است. ظرفیت آن‌ها معمولاً برای مصارف کشاورزی چند هزار لیتر و برای مصارف صدها لیتر مسکونی است. مخازن پلاستیکی آب زیرزمینی دارای کناره‌های آجدار برای پشتیبانی بیشتر هستند. آن‌ها هرگز به‌طور کامل زهکشی نمی‌شوند تا از تاب برداشتن مخزن توسط خاک اطراف جلوگیری شود.

تانکر پلاستیکی آب آسان رو

مخازن پلاستیکی آب آسان رو، مخازن مستقلی هستند که برای ذخیره آب در مواقعی که فضای محدود وجود دارد استفاده می‌شود. آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در درگاه‌های معمولی بدون نیاز به تکیه‌گاه، پایه یا لولا نگهداری شوند. آن‌ها از پلی اتیلن ساخته شده و مطابق با استانداردهای FDA هستند. طراحی بدون درز از ترک‌خوردگی یا سوراخ شدن جلوگیری می‌کند و آن‌ها را در برابر آب‌وهوا مقاوم می‌کند.

تانکر آب پلاستیکی ماشینی

مخازن آب پلاستیکی ماشینی به‌طور ویژه برای قرار گرفتن در بستر یک کامیون با امکاناتی برای چاه چرخ طراحی شده‌اند؛ مانند هر مخزن آب برای حمل‌ونقل آب آشامیدنی، مخازن آب پلاستیکی تخت کامیون برای مطابقت با استانداردهای FDA طراحی شده‌اند. آن‌ها می‌توانند با دیوارهای شفاف و نشانگرهای گالن ارائه شوند.

مخازن آب باران

مخازن پلاستیکی آب باران معمولاً در مناطق شهری یافت می‌شوند و به‌عنوان منبع اصلی آب عمل می‌کنند. آن‌ها با قالب‌گیری چرخشی یا دمشی در اندازه‌هایی ساخته می‌شوند که از چند صد گالن تا بیش از 10000 گالن متفاوت است. مخازن پلاستیکی آب باران چندین سال است که به‌تدریج جایگزین مخازن فولادی گالوانیزه سنتی شده‌اند؛ زیرا هزینه کمتر و عمر طولانی‌تری دارند.

ساخت یکپارچه مخازن آب پلاستیکی آن‌ها را در برابر ترک، سوراخ یا نشتی آسیب‌ناپذیر می‌کند. آن‌ها مقاومت ضربه‌ای استثنایی و مقاومت در برابر خوردگی یا زنگ‌زدگی دارند. مخازن پلاستیکی آب باران طول عمر بالایی دارند و نصب و جابجایی آن‌ها آسان است.

مخزن آب لیفتراک

مخازن پلاستیکی آب که برای بالا بردن توسط لیفتراک طراحی شده‌اند برای حمل‌ونقل آب سبک ساخته شده‌اند. پایه آن‌ها برای قرار دادن چنگال‌های لیفتراک طراحی شده است و دارای یک قاب فلزی مستطیلی برای پشتیبانی بیشتر است. مخازن آب پلاستیکی لیفتراک عمودی دارای پایه پلی با فضایی برای چنگال لیفتراک است. در برخی از طرح‌ها، دیوارهای آن‌ها نیمه شفاف و دارای نشانگرهای گالن است.

مخازن آب پلاستیکی دریایی

هدف از مخازن آب پلاستیکی دریایی، ذخیره آب آشامیدنی تازه در قایق‌ها است. آن‌ها برای تحمل شرایط بالقوه ناهموار موجود در کشتی‌ها طراحی شده‌اند.

مانند تمام انواع تانکر آب پلاستیکی، مخازن آب دریایی را می‌توان در هر قایق بدون در نظر گرفتن اندازه آن نصب کرد. طول عمر بالای مخازن پلاستیکی آب دریایی یکی از ویژگی‌هایی است که صاحبان کشتی انتظار آن را دارند و دلیل اصلی محبوبیت مخازن پلاستیکی آب دریایی است. طیف وسیعی از اندازه‌ها از چند گالن تا چند صد گالن وجود دارد.

تانکرهای سپتیک پلاستیکی

مخازن پلاستیکی سپتیک فاضلاب کاربردهای متعددی در شرایط مختلف دارند. از وسایل نقلیه تفریحی و قایق گرفته تا مخازن زیرزمینی برای منازل و ادارات. یکی از جنبه‌های مهم مخازن سپتیک ظرفیت آن‌ها است که از چند گالن برای مکان‌های کوچک تا بیش از 1000 گالن برای عملیات بزرگ متغیر است.

ماهیت منحصربه‌فرد تانکرهای سپتیک مستلزم این است که آن‌ها به‌طور خاص برای هدف خود طراحی شده و برای هیچ کاربرد دیگری استفاده نشوند. رزین‌های پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت تانکرهای سپتیک پلاستیکی از ترک و سوراخ شدن جلوگیری می‌کند. همچنین خرید و نصب آن‌ها هزینه کمتری دارد.

هشت مورد استفاده از مخازن آب پلاستیکی ذکر شده در بالا بخش کوچکی از بسیاری از روش‌های استفاده از مخازن آب پلاستیکی است. آن‌ها فوق‌العاده همه‌کاره هستند و در برنامه‌هایی استفاده می‌شوند که به عملکرد بادوام، طولانی مدت و انعطاف‌پذیر نیاز دارند.

مزایای استفاده از تانکر آب پلاستیکی

مزایای استفاده از مخازن آب پلاستیکی عبارت‌اند از:

 • با توجه به جنس و ترکیب ساختاری و سازگاری‌شان می‌توانند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
 • وزن نسبتاً کمی دارد که باعث می‌شود از دیگر نمونه‌ها پرکاربردتر باشد و در سازه‌ها و مکان‌های محدود هم مورد استفاده قرار گیرد و به‌راحتی قابل جابجایی باشد.
 • به‌صورت آنلاین و اینترنتی نیز به فروش می‌رسند.
 • قیمت این مخازن نسبت به سایر مخازن بسیار مقرون صرفه است.
 • می‌توانند در شکل‌ها و مدل‌های مختلف و مناسب برای فضاهای مختلف تولید شوند و مورد استفاده قرار گیرند.
 • به دلیل داشتن مواد آنتی یووی در برابر اثر مخرب اشعه فرابنفش آفتاب بسیار مقاوم بوده و طول عمری بیشتری دارند
 • در برابر خوردگی بسیار مقاوم‌اند.

پلاستیک‌های مورد استفاده برای ساخت مخازن آب پلاستیکی

به‌طورکلی برای ساخت تانکر آب پلاستیکی از سه نوع پلاستیک استفاده می‌شود:

 • پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)
 • پلاستیک پلی اتیلن
 • ترموپلاستیک پلی پروپیلن

اما از دو پلیمر پلی پروپیلن و پلی اتیلن بیشتر در صنعت تانکر سازی استفاده می‌شود. خواص و ویژگی‌های استثنایی این پلاستیک‌ها آن‌ها را برای تحمل انواع فشار و آسیب‌هایی که مخازن پلاستیکی آب ممکن است در طول استفاده متحمل شوند، ایده‌آل می‌کند.

اگرچه پلی پروپیلن و پلی اتیلن خواص مشابهی دارند، انواع مختلفی از پلی اتیلن وجود دارد که برای تولید مخازن پلاستیکی آب استفاده می‌شود. تنوع پلی اتیلن امکان تطبیق مواد پلاستیکی را با نیازها، نوع و خواص مخازن آب پلاستیکی فراهم می‌کند.

ترموپلاستیک پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک پلیمر افزودنی ترموپلاستیک است که از ترکیب مونومرهای پروپیلن ساخته شده است. این ماده در سال 1951 معرفی و به‌سرعت به ماده‌ای برای تولید محصولات تجاری تبدیل شد. کاربرد عمده پلی پروپیلن برای تولید مواد بسته‌بندی است.

پلی پروپیلن به‌عنوان یک پلاستیک با چگالی کم، ضریب وزن کمی دارد که آن را برای تولیدکنندگان جذاب می‌کند. اگرچه کاربرد ساختاری کمی دارد، اما برای تولید تانکر آب پلاستیکی ایده‌آل است. پلی پروپیلن را می‌توان به‌راحتی برای تولید پلاستیک‌های دیگر مانند پلی اتیلن کوپلیمریزه کرد.

ویژگی‌های پلی پروپیلن عبارت‌اند از:

 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • خاصیت ارتجاعی در محدوده خاص
 • مقاومت در برابر خستگی
 • شفافیت
انواع پلاستیک پلی اتیلن

پنج نوع پلی اتیلن وجود دارد که عبارت‌اند از پلی اتیلن (PE)، پلی اتیلن خطی با چگالی بالا (HDLPE)، چگالی بالا با پیوند متقاطع (XLPE)، پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق‌العاده بالا (UHMW) و کم چگالی خطی (LLDPE).

1. پلی اتیلن کم چگالی

پلی اتیلن کم چگالی (LDPE) – LDPE دارای خواص جریانی است که آن را برای تولید کیسه‌های خرید و فیلم‌های پلاستیکی ایده‌آل می‌کند. شکل‌پذیری بالا اما استحکام کششی پایینی دارد و در هنگام کشش تمایل به کشش دارد که استفاده از آن را در ساخت تانکر آب پلاستیکی محدود می‌کند.

2. پلی اتیلن خطی با چگالی کم

پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) – LLDPE همان کاربرد LDPE را دارد اما با استحکام و استقامت برتر. چقرمگی آن، آن را به یک ماده‌ ایده‌آل برای نگهداری و محافظت از محصولات تبدیل می‌کند. صرف‌نظر از خواص مثبت آن، این ماده کاربرد محدودی در ساخت مخازن آب پلاستیکی دارد.

3. پلی اتیلن با چگالی بالا

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) – HDPE قوی‌ترین پلی اتیلن در بین انواع مختلف پلی اتیلن است. نقطه ذوب بالایی دارد که به مقاومت آن در حضور دماهای بالا کمک می‌کند. هنگامی‌که HDPE به نقطه ذوب خود می‌رسد، می‌توان آن را به‌راحتی قالب‌گیری کرد و شکل داد. همین ویژگی است که آن را برای ساخت مخازن پلاستیکی آب ایده‌آل می‌کند. علاوه بر این، در برابر کپک، قارچ، پوسیدگی و شرایط سخت آب‌وهوایی مقاوم است.

4. پلی اتیلن متقاطع

پلی اتیلن متقاطع (XLPE) – XLPDE شکلی از پلی اتیلن با چگالی بالا با پیوندهای کووالانسی بین زنجیره‌های پلیمری است که توسط گرما، مواد شیمیایی و تشعشع ایجاد می‌شود. این فرآیند به زنجیره‌های پلیمری خواص فیزیکی افزایش‌یافته‌ای مانند مقاومت در برابر ترک تنشی، چقرمگی، سفتی و مقاومت شیمیایی استثنایی می‌دهد. خواص بهبود یافته XLPE به مخازن آب پلاستیکی یکپارچگی ساختاری بیشتری می‌بخشد.

5. پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا

پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا (UHMW) – UHMW یک نسخه بسیار متراکم از پلی اتیلن است که بسیار قوی، سبک و بادوام با استحکامی برتر از سایر پلاستیک‌ها است. در برابر ضربه و سایش مقاوم است، حتی اگر بسیار سبک وزن باشد. UHMW نقطه ذوب بسیار بالایی دارد که آن را برای کاربردهای دمای بالا ایده‌آل می‌کند.

نشانه قدرت UHMW استفاده از آن به‌عنوان ماده‌ای برای پوشش جلیقه‌های ضدگلوله است. ویژگی‌های UHMW مشابه HDPE با افزودن مقاومت به اسیدهای غلیظ، قلیایی‌ها، مواد شیمیایی خورنده و حلال‌های آلی است.

پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)

PVDF از پلیمریزاسیون دی فلوئورواتیلن تولید می‌شود. استحکام کششی خوبی دارد اما در برابر ضربه مقاومت کمی دارد. PVDF غیرقابل اشتعال و همچنین خود خاموش شونده است. اگرچه به‌طور کامل نیست، اما در برابر تأثیر اشعه ماوراءبنفش مقاوم است. PVDF نقطه ذوب بسیار پایینی دارد و در برابر خوردگی مقاوم است.

PVDF با دوام در برابر خوردگی، جذب، هوازدگی و تخریب، طیف وسیعی از مصارف صنعتی را داراست. می‌توان آن را به‌راحتی شکل داد، دست‌کاری کرد و با خواصی برتر از PVC، پلی اتیلن و فولاد ساخت.

قیمت تانکر آب پلاستیکی

برای اطلاع از قیمت تانکر آب پلاستیکی ابتدا باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. این نکات شامل مواردی نظیر حجم تانکر، محل قرارگیری آن، جنس تانکر، شکل تانکر، نوع آب مورد ذخیره و چندلایه بودن تانکر است. هر یک از این موارد می‌تواند بر قیمت تانکر آب پلاستیکی تأثیر داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از این موارد با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید.

بهترین تانکر آب پلاستیکی

شاید بپرسید بهترین تانکر آب پلاستیکی کدام است. این موضوع بسیار با کاربردی که از تانکر مورد نظر شماست مرتبط است اما به‌طورکلی می‌توان گفت مخازن پلی اتیلن به دلیل خواص و ویژگی‌های این ماده، یکی از بهترین مخازن است که می‌توان در اکثر موارد از آن استفاده نمود. برای اطلاع از بهترین تانکر آب پلاستیکی موردنیاز خود می‌توانید با کارشناسان رستاک تانکر تماس بگیرید.

جمع‌بندی و سخن پایانی در باب تانکر پلاستیکی

تانکر آب پلاستیکی یک ظرف با ظرفیت بزرگ است که برای ذخیره آب برای مصارف خانگی، کشاورزی، آبیاری و تولید صنعتی طراحی شده است. انواع مخزن آب پلاستیکی از مخازن قابل حمل و قرار دادن در کامیون تا مخازنی که می‌توانند هزاران گالن آب را در خود جای دهند و دفن شوند، متفاوت است. در اصل، یک مخزن آب پلاستیکی برای هر کاربرد و عملکردی وجود دارد. انواع و اقسام متعدد این امکان را برای مخازن آب پلاستیکی فراهم می‌کند تا بتوانند برای هر منظوری مناسب باشند. برای خرید تانکر آب پلاستیکی می‌توانید با شرکت تانکر سازی رستاک تماس گرفته و با دریافت مشاوره رایگان، تانکر مورد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up