علت خرابی مخزن چیست؟ 3 دلیل خرابی تانکرها

علت خرابی مخزنچرا تانکرها فرومی‌ریزند؟

شما در وسط ناکجاآباد هستید و تانکر آب شما ناگهان فرومی‌ریزد! اکنون شما بدون آب آشامیدنی مانده‌اید و باید دریابید که چگونه از تکرار آن جلوگیری کنید. این اتفاق معمولاً برای مخزن هوایی رخ می‌دهد اما در همه مخازن، علت خرابی مخزن پیش از آنکه مشکل جدی به وجود آورد، باید شناسایی و رفع شود. وجود مخازن آب در برخی شرایط برای ما حیاتی هستند اما اگر به‌درستی نگهداری نشوند می‌توانند خطرناک باشند. در این مقاله از تانکر سازی رستاک به بررسی علت خرابی مخزن و شرایط و عواملی می‌پردازیم که احتمال سقوط مخزن را فراهم می‌کنند.

مخازن ممکن است به دلایل مختلفی فروبریزند، اما شایع‌ترین علت خرابی مخزن، خوردگی است. هنگامی که آب برای مدت طولانی در مخزن می‌نشیند، فلز را می‌خورد و باعث ضعیف شدن و در نهایت فروپاشی آن می‌شود. به همین دلیل ضروری است که به‌طور منظم مخازن خود را بازرسی کنید و از عاری بودن آن‌ها از خوردگی اطمینان حاصل نمایید.

اکثر مردم به امکان و احتمال سقوط مخزن فکر نمی‌کنند، اما نتایج حاصل از آن و از کار افتادن مخزن می‌تواند فاجعه‌بار باشد. ما در مورد علت خرابی مخزن ذخیره سازی و اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از آن‌ها انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

انواع علت خرابی مخزن

دلایل زیادی وجود دارد که یک مخزن می‌تواند خراب شود و فروبریزد. شایع‌ترین علت خرابی مخزن، ساخت‌وساز ضعیف آن است. هنگامی‌که یک مخزن به‌درستی ساخته نمی‌شود، احتمال خرابی آن در زیر فشار محتویات، بیشتر است. سایر دلایل خرابی مخزن عبارت‌اند از:

  • پر کردن بیش از حد مخازن سنگین
  • نگهداری ضعیف و نامناسب مخزن
  • استفاده از مواد نامناسب برای ساخت مخزن

در برخی از موارد، علت خرابی مخزن فشار ناشی از پر شدن بیش از حد مخزن است که می‌تواند باعث از کار افتادن آن و همچنین خرابی ناگهانی مخزن شود. همچنین، وزش باد شدید می‌تواند به مخزن فشار وارد کند امکان واژگونی آن را فراهم نماید. بارش برف سنگین در زمستان نیز می‌تواند وزن اضافی را به مخزن وارد کند و منجر به شکستن آن شود.

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از فروریختن مخزن خود انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های سازنده را برای ساخت و نگهداری دنبال می‌کنید. مخزن خود را به‌طور منظم بازرسی کنید و آن را با وزن زیاد بارگیری نکنید. اگر در منطقه‌ای با شرایط آب و هوایی شدید زندگی می‌کنید، اقدامات احتیاطی بیشتری را برای ایمن کردن مخزن خود انجام دهید.

چک لیست تعمیر و نگهداری مخزن

پیروی از چک لیست تعمیر و نگهداری برای جلوگیری از خرابی مخزن ضروری است. این کار باعث می‌شود که مخزن همواره در شرایط خوبی قرار داشته باشد و علت خرابی مخزن پیش از اینکه آسیبی به کسی یا چیزی وارد کند، شناسایی شود.

برخی از موارد موجود در چک لیست نگهداری مخزن آب عبارت‌اند از:

  • بازرسی مداوم مخزن از نظر ترک یا نشتی
  • اطمینان از استحکام و پایداری فونداسیون
  • بررسی وضعیت سازه‌های نگه‌دارنده
  • اطمینان از عدم وجود خوردگی در مخزن
  • نگهداری مایعات قابل اشتعال در مکانی با تهویه مناسب
  • تمیز نگه‌داشتن اطراف مخزن

اگر مخزن ذخیره آب دچار آلودگی شده است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه بخواهید آن را تعویض کنید، با مشاوران ما در تانکر سازی رستاک تماس بگیرید. گاهی اوقات می‌توان مخزن را تمیز کرد و دوباره از آن استفاده نمود.

چگونه علت خرابی تانکر را شناسایی کنیم؟

یک متخصص باید به‌طور منظم بازرسی‌های داخلی و خارجی را برای بررسی خوردگی، تغییر شکل، نشت، ترک‌خوردگی و بررسی آب راکد انجام دهد. علاوه بر این، تمام راهروها، نازل‌ها، تکیه‌گاه‌های مخزن، نرده‌ها، سکوها، پله‌ها و نردبان‌ها باید در شرایط خوبی باشند. سیستم تهویه باید بدون مانع و پایه عاری از بقایای گیاهی باشد. در نهایت، آن‌ها همچنین باید همه گیج‌ها را به‌درستی کالیبره کنند.

اگر در ملک خود مخزن دارید، این نکات را دنبال کنید تا علت خرابی مخزن را شناسایی نمایید و از سقوط و فروریختن آن جلوگیری کنید. سقوط یک مخزن می‌تواند به اموال شما آسیب جدی وارد کند و حتی جان افراد را به خطر بیندازد؛ بنابراین لازم است فعال باشید و اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمنی مخزن خود انجام دهید.

با پیروی از این چک لیست نگهداری، می‌توانید از ترک‌خوردگی مخزن جلوگیری کنید. اگر نگران مخزن خود هستید، بسیار مهم است که با یک متخصص تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند مخزن را بررسی کرده و خرابی آن را تشخیص دهند و در جهت رفع آن اقدام کنند.

از آنجایی که در کشور ما بیش‌تر از مخزن پلی اتیلن استفاده می‌شود، ما در مقاله دیگری 4 روش کاربردی برای تعمیر مخزن پلی اتیلن را بررسی کرده‌ایم که در صورت نیاز می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

جمع‌بندی و سخن پایانی در باب علت خرابی مخزن

اگر شما هم از یک تانکر در محل کار یا زندگی خود استفاده می‌کنید، پیروی از یک برنامه ارتباطی منظم تعمیر و نگهداری برای کمک به جلوگیری از فروریختن مخزن ضروری است. یک بلای طبیعی می‌تواند مخازن ذخیره سازی شما را خراب کند؛ اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن خسارت انجام دهید.

اگر نگران خرابی و سقوط مخزن هستید بهتر است از یک کارشناس و بازرس برای بازرسی مخزن کمک بگیرید تا در صورت وجود هر نوع مشکل، علت خرابی مخزن را شناسایی و در جهت رفع آن اقدام نماید. در غیر این صورت ممکن است با مرور زمان مخزن دچار شکستگی و در نهایت دچار سقوط شد و به اموال و جان افراد آسیب وارد نماید. تانکر سازی رستاک آماده خدمت رسانی در باب انواع تانکر به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up