4 روش کاربردی برای تعمیر مخزن پلی اتیلن

روش‌های تعمیر مخزن پلی اتیلنمخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین مخازن برای ذخیره سازی آب و سایر مایعات نظیر مواد شیمیایی است. این مخزن که از ماده‌ای به نام پلی اتیلن ساخته می‌شود، طول عمر بالایی دارد و در بازه‌ی دمایی 40- تا 55+ درجه سانتی‌گراد قابل استفاده است. این مخازن می‌توانند سال‌های طولانی بدون هیچ‌گونه مشکلی مورد استفاده قرار بگیرند. ازآنجایی‌که هر وسیله‌ای روزی دچار آسیب و خرابی می‌شود، این مخازن نیز ممکن است تحت شرایطی خاص، دچار آسیب، شکستگی و یا نشتی شوند. در این مقاله از تانکر سازی رستاک، به بررسی عوامل ایجاد خرابی و همچنین نحوه تعمیر مخزن پلی اتیلن می‌پردازیم.

چه عواملی باعث خرابی یا شکستگی در مخزن پلی اتیلن می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد، مخازن پلی اتیلن در شرایط آب و هوایی سخت نیز مقاومت می‌کند اما در برابر ضربات شدید و یا در مواجهه با اجسام تیز ممکن است دچار آسیب شود. عواملی که معمولاً باعث نشت، ترک و آسیب تانکر پلاستیکی می‌شود، عبارت است از:

 • مسدود شدن دریچه مخزن و شکستن مخزن تحت فشار شدید خلأ
 • برخورد ضربه شدید به مخزن
 • مجاورت مخزن با وسایل تیز و برنده نظیر مته و اره
 • سرمای بسیار شدید در زمستان
 • افتادن یا پرت شدن مخزن از ارتفاع
 • قرار گرفتن در مجاورت حرارت مستقیم
 • ذخیره سازی مواد ناسازگار با مواد پلی اتیلن

تمامی این اتفاقات می‌توانند باعث بروز ترک، شکاف و یا ایجاد حفره و در نتیجه نشتی در مخزن شوند. در هر صورت برای جلوگیری از خروج مواد ذخیره شده در مخزن، نیاز است اقدامی برای تعمیر مخزن پلی اتیلن صورت بگیرد. سؤالی که برخی ممکن است بپرسند این است که آیا می‌توان مخزن پلاستیکی را تعمیر نمود؟ پاسخ این سؤال مثبت است. امروزه با استفاده از چهار روش متفاوت می‌توان اقدام به تعمیر مخزن پلی اتیلن نمود. در ادامه این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد؛ اما قبل از پرداختن به روش‌های تعمیر مخزن پلی اتیلن، ابتدا باید بتوانیم محل ترک یا شکاف را در مخزن پلاستیکی تشخیص دهیم.

روش تشخیص آسیب و شکستگی در مخزن

برای یافتن ترک‌های موجود در مخزن پلاستیکی چند روش وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید چه در روشنایی روز و چه در تاریکی شب، ترک‌ها و محل‌های نشتی را شناسایی نمایید.

 1. اگر در تاریکی شب اقدام به شناسایی محل نشت کرده‌اید، کافی است عمل زیر را انجام دهید تا بتوانید ترک‌ها یا حفره‌های ریز را پیدا کنید. توجه کنید که در این صورت باید مخزن خالی باشد تا مبادا با مواد شیمیایی درون آن برخورد کنید. در این روش نیاز است فردی به داخل مخزن یا تانکر خم شود و فرد دیگری از بیرون مخزن با استفاده از یک چراغ قوه یا منبع نور دیگر، به مخزن نور بتاباند. در این صورت کسی که داخل مخزن را بررسی می‌کند، می‌تواند ترک‌ها یا شکاف‌ها را ببیند.
 2. روش دیگری نیز وجود دارد که در تاریکی شب می‌توان با استفاده از آن، ترک یا شکاف مخزن را پیدا نمود. برای این کار، منبع نور را در مکان احتمالی نشت و در داخل مخزن یا تانکر قرار دهید و از بیرون به آن نگاه کنید. در این صورت می‌توانید محل نشت را پیدا کنید.
 3. اگر در روشنایی روز به دنبال تشخیص محل نشتی هستید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. در این روش مخزن باید کاملاً خالی باشد و مکان قرارگیری مخزن، کاملاً روشن باشد. یک فرد به داخل مخزن می‌رود و فرد دیگر دریچه مخزن را می‌پوشاند تا از ورود نور به داخل آن جلوگیری کند. فردی که درون مخزن قرار گرفته است با بررسی دقیق مخزن از داخل، شکاف یا محل نشتی را پیدا می‌کند.

روش‌های تعمیر مخزن پلی اتیلن

پس از پیدا کردن محل نشت، باید ببینید که آسیب وارد شده از چه نوعی و در چه حدی است. اگر مخزن عملاً دچار شکستگی شده باشد، روش تعمیر آن متفاوت از زمانی است که مخزن دچار ترک شده باشد. به‌طورکلی چهار روش برای تعمیر مخزن پلی اتیلن وجود دارد.

 1. جوش مخزن پلی اتیلن
 2. چسب مخزن پلی اتیلن
 3. ترمیم کننده‌های پلیمری
 4. ترمیم کننده‌های حرارتی

جوش مخزن پلی اتیلن

بهترین روش تعمیر مخزن پلی اتیلن، روش جوشکاری است. در واقع جوش مخزن پلی اتیلن یکی از متداول‌ترین روش‌های ترمیم ترک، در انواع روش‌های تعمیر تانکر پلاستیکی است. برای تعمیر مخزن پلی اتیلن با استفاده از جوش مخزن، مراحل زیر قابل اجراست:

 1. ابتدا محل ترک و شکستگی را کاملاً تمیز می‌کنیم و اگر پوسته پوسته شده باشد، آن را با سمباده یکدست می‌کنیم.
 2. دو لبه شکستگی را با هم جفت کرده و محل شکستگی را به‌صورت V شکل، شکاف می‌دهیم.
 3. در ادامه قسمتی که دچار ترک خوردگی شده را آن‌قدر حرارت می‌دهیم تا خاصیت نرم شدگی پیدا کند.
 4. نوک شمش را گرم کرده و در ابتدای شیار شکاف قرار می‌دهیم. سپس به‌صورت دورانی به سمت جلو حرکت می‌دهیم تا شاهد ادغام شمش و بدنه باشیم. این کار را چندین بار انجام می‌دهیم تا شیار کاملاً پر شود. اگر شکستگی بزرگ باشد باید بدنه را چند بار گرم کنیم و بگذاریم سرد شود. این کار برای این است که بدنه تانکر بر اثر گرمای زیاد دفرمه نشود. پس از اتمام جوش کاری و پر کردن شکاف، صبر کنید تا این قسمت سرد شود.
 5. در ادامه‌ی فرآیند تعمیر مخزن پلی اتیلن، قسمت‌های برجسته را با ابزار مناسب صاف و هم‌سطح می‌کنید. این عمل را از داخل مخزن پلاستیکی نیز انجام می‌دهید تا کاملاً محکم و قابل اعتماد شود و دوباره این مشکل از این ناحیه به وجود نیاید.

چسب مخزن پلی اتیلن

اگر ترک یا شکاف موجود در مخزن به میزان بسیار کمی باشد، می‌توانیم از چسب پلی اتیلن برای تعمیر آن استفاده کنیم. چسب‌ها برای ترمیم ترک در مخازن کوچک و با شکاف کم قابل استفاده هستند. به عبارتی اگر مخزن شما دارای ابعاد بزرگ و حجم بالاست، استفاده از چسب جوابگو نخواهد بود. علاوه بر این، استفاده از چسب پلی اتیلن برای ترک‌های بزرگ در تمامی مخازن مفید نبوده و مشکل را حل نمی‌کند.

زمانی که می‌خواهید از چسب پلی اتیلن برای تعمیر مخزن پلی اتیلن استفاده کنید، لازم است ابتدا محل ترک را به‌خوبی تمیز کنید. سپس چسب موردنظر را که با استفاده از نظر متخصصین انتخاب نموده‌اید، روی محل موردنظر بچسبانید. گرما و حرارت دادن به چسب باعث می‌شود به‌خوبی به تانکر بچسبد و محکم شود.

ترمیم کننده‌های پلیمری

ترمیم کننده‌های پلیمری می‌توانند برای ترمیم ترک خوردگی یا شکستگی مخزن پلی اتیلن مفید باشند. این مواد معمولاً به‌صورت رزین‌ها یا روغن‌های خاصی هستند که باید آن را روی محل موردنظر ریخت. در این صورت این مواد با پلی اتیلن واکنش می‌دهد و ترک یا شکستگی را می‌پوشاند و ترمیم می‌کند.

ترمیم کننده‌های حرارتی

برای تعمیر مخزن پلی اتیلن با استفاده از ترمیم کننده‌های حرارتی لازم است از یک وسیله حرارتی مانند جوشکاری حرارتی یا بخاری حرارتی استفاده کنیم. در این روش محل ترک یا شکستگی را حرارت می‌دهیم تا سطح پلی اتیلن ذوب شده و به هم جوش بخورد. این روش برای زمانی مناسب است که ترک یا شکستگی به میزان کمی باشد.

تعمیر مخزن پلی اتیلنچه زمانی مخزن پلی اتیلن قابل تعمیر است؟

تعمیر مخزن پلی اتیلن تا جایی ممکن است که ترک و شکستگی به میزان کمی باشد و یا در محلی از مخزن قرار داشته باشد که فشار مایع در آن زیاد نباشد. در غیر این صورت مخزن قابل تعمیر نبوده و باید تعویض شود. به عبارت ساده‌تر، اگر شکستگی تانکر در حد وسیع و زیاد باشد و یا در نقاط کف و یا نزدیک به کف مخزن باشد، تعمیر آن ممکن نیست و یا اگر تعمیر شود، پس از مدتی به دلیل فشار و سنگینی مایع، دوباره از همان قسمت دچار شکاف می‌شود؛ بنابراین این مخازن را باید تعویض نمود.

چه زمانی باید به فکر خریدن مخزن جدید باشیم؟

اگر تانکر یا مخزن پلاستیکی شما دچار آسیب و شکستگی زیاد شده باشد، استفاده از روش‌های بالا جواب‌گو نخواهد بود؛ اما اگر تانکر دچار شکستگی جزئی و یا ترک‌ها و شکاف‌های کوچک باشد، می‌توان با استفاده از یکی از روش‌های بالا، آن را تعمیر و در نتیجه از صرف هزینه برای خرید مخزن پلی اتیلن جلوگیری نمود. از طرفی محل آسیب نیز مهم است. اگر شکستگی در ناحیه‌ای باشد که فشار مایع بر آن ناحیه زیاد است، تعمیر مخزن پلی اتیلن نمی‌تواند نتیجه بخش باشد و در آینده نزدیک ممکن است دوباره این مشکل به وجود بیاید. این‌که آیا تانکر شما قابل تعمیر است یا خیر، به میزان آسیب، اندازه تانکر، محل آسیب دیدگی و میزان کارکرد تانکر شما بستگی دارد. در این زمینه می‌توانید با استفاده از نظر یک کارشناس، برای اقدام بعدی برنامه‌ریزی کنید. این اقدام می‌تواند تعمیر مخزن پلی اتیلن و یا تعویض آن باشد.

سخن پایانی درباره تعمیر مخزن پلی اتیلن

ساخت مخازن پلی اتیلن در ابعاد بزرگ‌تر، ممکن است هزینه‌های بالایی داشته باشند. در این صورت اگر دچار مشکلی نظیر شکستگی، ترک و یا نشتی شده باشند، نمی‌توان به‌راحتی آن را تعویض نمود. هزینه‌های ساخت، نصب و مشکلات ناشی از جابه‌جایی و دیگر عوامل، می‌توانند مانعی برای تعویض تانکر پلاستیکی یا پلیمری باشند. در این حالت، بهترین کار برای رفع مشکل تانکر، تعمیر آن است. خوشبختانه روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان نسبت به تعمیر مخزن پلی اتیلن با هزینه بسیار مناسب اقدام نمود. بااین‌حال اگر به هر دلیلی مخزن قابل تعمیر نبوده و نیازمند تعویض باشد، می‌توانید با تانکر سازی رستاک تماس گرفته و با استفاده از تجربه‌های بالای تیم ما، اقدام به خرید مخزن پلی اتیلن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up