جامع‌ترین راهنمای خرید سیلو سیمان

ساخت سیلو سیمانسیلو ذخیره سیمان چیست؟

سیلو سیمان ظرفی است که برای نگهداری مواد فله استفاده می‌شود و یکی از انواع تانکرها به شمار می‌رود. این نوع تانکرها عموماً در کارخانه‌های بچینگ بتن و کارخانه‌های ملاط مخلوط خشک استفاده می‌شوند. مقدار زیادی مواد را می‌توان در سیلو سیمان ذخیره کرد. در زیر سیلو یک پورت تخلیه وجود دارد و سیمان را می‌توان از طریق پیچاندن در محل مورد نیاز تخلیه کرد.

سیلوهای سیمان عمدتاً برای ذخیره سازی مواد فله ایمن و کارآمد استفاده می‌شوند. مواد ذخیره شده در این سیلوها معمولاً با کامیون یا واگن ریلی به محل تولید حمل می‌شود. سپس مواد در محل ذخیره کارخانه تخلیه می‌شود.

انواع سیلو سیمان

به‌طور کلی 3 نوع سیلو ذخیره سیمان وجود دارد: سیلو عمودی، سیلو افقی و سیلو قابل حمل.

1. سیلو عمودی

این نوع سیلو دارای شکل استوانه‌ای با پایین مخروطی و رویه گرد است. با توجه به ساختار می‌توان آن را به سیلو سیمان پیچی و کلی تقسیم کرد. سیلو سیمان عمودی که برای صادرات استفاده می‌شود، برای صرفه‌جویی در فضا برای حمل و نقل، پیچ می‌شود. این سیلو به‌صورت قطعه قطعه است و پس از رسیدن به مقصد، مونتاژ می‌شود.

 • سیلو سیمان پیچ و مهره‌ای

سیلو پیچ و مهره‌ای از فناوری ساخت پیشرفته استفاده می‌کند. تجهیزات و قالب‌های ویژه به‌طور هم‌زمان با قابلیت تعویض بدنه سیلو، نصب سریع، ساختار محکم، ظاهر صاف، بدون نشتی سیمان، بدون تراوش آب، آب‌بندی خوب، قابل جدا شدن، انتقال به کارخانه‌ها و بازیافت شکل می‌گیرند. این محصول کوچک، حمل و نقل آسان است و هزینه حمل و نقل پایینی دارد، مناسب برای کانتینر سازی صادراتی و حمل و نقل داخلی از راه دور.

سیلو سیمان عمودی کلی را می‌توان برای حمل و نقل در مسافت‌های کوتاه استفاده کرد که بزرگ و مناسب برای وسایل نقلیه مسافت کوتاه است. در این میان سیلوهای سیمان 200 تنی و 300 تنی نیاز به سفارشی سازی دارند. سیلو سیمان کلی مساحت کمتری را اشغال می‌کند و دارای طول عمر بالا و هزینه کم است که برای اکثر کاربران اولین انتخاب است.

2. سیلو افقی

سیلو سیمان افقی که به آن سیلو سیمان کانتینری نیز می‌گویند، مخزن بسته‌ای برای نگهداری مواد فله است که ارتفاع کمتری دارد و نیازی به نصب ندارد. سازگار با محیط زیست است و به شما کمک می‌کند در هزینه‌ها صرفه‌جویی ‌کنید.

3. سیلو قابل حمل

سیلو قابل حمل یا ماشین میکسر سیمان، ترکیبی از وسایلی مانند منبع تغذیه، ذخیره سازی، توزین، اختلاط و تخلیه است که روی یک پایه نصب شده‌اند. چنین ساختاری فشرده و به‌راحتی قابل انتقال است. می‌تواند مستقیماً وارد محل ساخت‌وساز شود. در نتیجه فاصله انتقال بتن را کاهش می‌دهد، کارایی اقتصادی را بهبود می‌بخشد و راحتی و دسترسی را برای پروژه‌های ساخت‌وساز یا تعمیر و نگهداری کوچک و متوسط با ترافیک نامناسب افزایش می‌دهد.

اندازه سیلو ذخیره سیمان

مخازن ذخیره سیمان بسته به نوع ماده‌ای که برای آن استفاده می‌شود و همچنین ابعاد آن‌ها، انواع مختلفی دارند. سیلوهای ذخیره سیمان با مشخصات متفاوتی در ابعاد 25 مترمکعب، 35 مترمکعب، 50 مترمکعب، 70 مترمکعب و 100 مترمکعب و… وجود دارد که قطر این نوع سیلوها از 300 تا 500 سانتی‌متر متغیر است.

با توجه به وزن، ما از مدل‌های سیلو سیمان سفارشی از 30 تن تا 2000 تن پشتیبانی می‌کنیم. محبوب‌ترین آن‌ها سیلوهای 50 تنی و سیلوهای 100 تنی هستند.

سیلوی سیمان 1000 تنی و سیلوی سیمان 2000 تنی باید مطابق با محل شما سفارشی شود. هیچ اندازه خاصی وجود ندارد تا افراد را دراین‌باره محدود کند.

همه ظرفیت‌های سیلو استاندارد نیستند. همچنین باید بر اساس مواد مصرفی شما تصمیم‌گیری شود. به‌عنوان مثال، خروجی سیلو برای سیمان و سنگ‌دانه، متفاوت است. علاوه بر این، ابعاد سیلو با توجه به موقعیت و محل کار شما قابل تنظیم است.

سیلو ذخیره سیمان

پیشنهاد مطالعه: مقاله علت خرابی مخزن چیست؟ 3 دلیل خرابی تانکرها

اجزای سیلو سیمان

هر سیلو از اجزای خاصی تولید می‌شود. این اجزا عبارت‌اند از:

 • نشانگر سطح سیلو
 • نوار نقاله پیچ سیلو
 • گردگیر سیلو
 • کیسه‌های فیلتر سیلو
 • مخزن سیلو
 • شیر پروانه‌ای سیلو
 • شیرهای پنوماتیک
 • محاسبه‌گر سیلو سیمان
 • سازه پایدارکننده بیرونی
 • آهن نبشی
 • نردبان
 • نرده محافظ
 • تخته سه‌گوشه
 • شیر الکترومغناطیسی
 • دستگاه قوس شکن
 • طناب درزگیری
 • واشر

سیلو سیمان چگونه کار می‌کند؟

پس از تثبیت سیلو، سیمان را توسط کامیون به محل ساخت‌وساز منتقل می‌کنند و سپس خط لوله حمل و نقل کامیون سیمان فله را به خط لوله تغذیه سیلو سیمان اتصال می‌دهند.

سیمان در مخزن توسط فشار گاز کامیون سیمان حمل و به انبار منتقل می‌شود. در این فرآیند، هنگام حمل سیمان به سیلو ذخیره، اپراتورها باید موتورهای نوسانی را در هر زمان فشار دهند تا گرد و غبارگیرها مسدود نشوند.

هنگامی که می‌خواهید سیمان را تخلیه کنید، دریچه‌های تخلیه دستی را در قسمت پایین مخروط باز کنید و سپس آن را از طریق نوار نقاله پیچی منتقل کنید تا به‌ جایی که لازم است انتقال یابد.

چگونه سیمان را در سیلو اندازه‌گیری کنیم؟

سیلو سیمان یک سازه استوانه‌ای مهر و موم شده است و ارتفاع آن به‌طور کلی بیش از ده متر است. بعد از اینکه سیمان را به مخزن تحویل دادیم، نمی‌توانیم میزان مصرف پودر را مشاهده کنیم. پس چگونه سیمان را در سیلو اندازه‌گیری کنیم؟

معمولاً در بالای سیلو ذخیره سیمان یک نشانگر سطح نصب می‌کنند که با استفاده از آن می‌توانیم میزان سیمان در مخزن را بدانیم.

در طول استفاده از میکسر بتن، سیمان همچنان کاهش می‌یابد. پس از اینکه دستگاه حسگر و نشانگر سطح مواد نتواند مقاومت را حس کند، سیگنال مربوطه را ارسال می‌کند و به‌طور خودکار برق را روشن می‌کند. برای اجرا کلیک کنید و تیغه را به سمت پایین هدایت کنید. هنگامی که این تیغه سیمان را لمس کند و بتواند لبه مقاومت را احساس کند، یک سیگنال ارسال و منبع تغذیه را قطع می‌کند. در این زمان، موقعیت تیغه، موقعیت پودر باقیمانده در سیلو سیمان را نشان می‌دهد.

از طریق اندازه‌گیری سطح مواد، ما می‌توانیم استفاده از سیمان را در زمان واقعی نظارت کنیم و آن را به‌موقع پر کنیم و از کمبود مواد در فرآیند تولید جلوگیری نماییم.

در نصب سیلو ذخیره سیمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 1. در نصب سیلو سیمان، بروز پدیده‌های غیرعادی مانند کج شدن بدنه سیلو و تغییر شکل پایه‌های بیرونی مجاز نیست و در حقیقت یک اشکال به‌حساب می‌آید.
 2. جوش بین قسمت پایین پایه و قسمت تعبیه شده فونداسیون، باید محکم باشد.
 3. حفاظت عالی در برابر باد و صاعقه باید برای کل سیلو سیمان انجام بگیرد.
 4. اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از برخورد نیروهای خارجی بر روی پایه‌ها و بدنه سیلو باید به‌طور جدی صورت پذیرد.
 5. چسبندگی سیمان روی کیسه گردگیر باید به‌طور مرتب بررسی و گردگیر به‌موقع تمیز شود.
 6. فونداسیون بدنه و کل سیلو سیمان باید محکم و مطابق با مشخصات مربوطه طراحی معماری باشد.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در پروژه‌های عمرانی نیاز به ساخت بتن و انواع ملاط دارید که باید سیمان مورد استفاده را از سیلو سیمان تهیه کنید. این سیلوها در سه نوع متفاوت وجود دارند و می‌توانند شما را در ساخت پروژه یاری نمایند. چنانچه نیاز به سیلو ذخیره سیمان دارید می‌توانید با شناسایی انواع آن، بهترین مورد را برای پروژه‌های خود تهیه نمایید. تانکر سازی رستاک با ارائه انواع تانکر و سیلو، آماده ارائه مشاوره رایگان و ساخت انواع سیلو و تانکر برای شما مشتریان است. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up